• 2013-04-17

Rzeczoznawcy 2

Do 23 kwietnia można nadsyłać zgłoszenia do drugiej edycji warsztatów designerskich dla osób 55+ Rzeczoznawcy 2 organizowanych przez Fundację Culture Shock.

Projekt „Rzeczoznawcy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt „Rzeczoznawcy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rzeczoznawcy 2 to nowatorskie warsztaty Fundacji Culture Shock dla osób dojrzałych. Ich celem jest zainteresowanie osób 55+ designem, sztuką i wzornictwem.

W skład warsztatów wchodzą: interaktywne wykłady dotyczące historii designu i wzornictwa przemysłowego w Polsce i na świecie, filozoficzne dyskusje na temat rzeczy, a przede wszystkim możliwość wcielenia się w rolę prawdziwego designera. Rzeczoznawcy będą mieli niepowtarzalną okazję stworzenia koncepcji oraz trójwymiarowego modelu przedmiotu odpowiadającego ich gustom i potrzebom. W projekcie nie brakuje nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań promujących otwartość i ideę dzielenia się wypracowanymi rozwiązaniami, które posłużyć mogą szerokiemu gronu odbiorców – zaprojektowany przez grupę przedmiot powstanie za pomocą drukarki 3D – urządzenia do drukowania przestrzennego oraz zostanie udostępniony na licencji Creative Commons.

Projekt Rzeczoznawcy 2 będzie kontynuacją poprzednich warsztatów Rzeczoznawcy i ich rozszerzeniem o nowe wątki takie jak: przestrzeń publiczna, projektowanie wnętrz, moda, ruch DIY i inne. Większy nacisk położony zostanie na kwestie Creative Commons i open designu. Nową wartość do warsztatów wniosą zaproszeni goście.

Działanie zakończy Design mixer – duże wydarzenie z pogranicza konferencji, medialabu oraz popularnej ostatnio formy biznes miksera – z udziałem przedstawicieli świata sztuki, designu, biznesu i nowych technologii.

Projekt „Rzeczoznawcy”, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt „Rzeczoznawcy”, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dlaczego design? Dlaczego 55+? Zewsząd otaczają nas rzeczy. Są częścią codziennego krajobrazu. Wpływają na samopoczucie. Mogą ułatwiać, bądź utrudniać przebywanie wśród nich. Czy odpowiadają potrzebom ich użytkowników? Czy są funkcjonalne? Czy są ładne? Czy są potrzebne? Gdzie ich brakuje, gdzie jest ich za dużo, a gdzie dokładnie tyle, ile trzeba?  Zdaje się, że nie można od nich uciec, ale można na nie wpłynąć, ukształtować je na nowo, skroić na własną miarę. Uczestnicy warsztatów będą uczyli się patrzeć na rzeczywistość oczami designera, dostrzegać problemy związane z projektowaniem przedmiotów codziennego użytku a następnie zaprojektują przedmioty odpowiadające ich potrzebom.

Paulina Jędrzejewska, prezeska Fundacji Culture Shock:

Bliskie jest mi podejście Design Thinking, według którego design jest zbyt ważny, by pozostawić go wyłącznie designerom i należy wrócić z nim do ludzi. Nasz projekt jest właśnie taką próbą. Uczestnicy warsztatów nie muszą posiadać żadnych umiejętności plastycznych. Wystarczy ciekawość, otwartość i gotowość to tworzenia!

Jak się rzeczy mają? Projekt będzie realizowany w dwóch cyklach, w dwóch miejscach: w Warszawie oraz w mniejszym mieście na terenie województwa mazowieckiego (w ramach jednego cyklu planowanych jest 8 spotkań z grupą od 12 do 15 osób). Zapisy na edycję warszawską już ruszyły i potrwają do 23 kwietnia.

Po przeprowadzeniu dwóch cykli warsztatowych potwierdziły się przeczucia organizatorów, co do zasadności organizowania tego typu działań – projekt Rzeczoznawcy spotkał się bowiem z ogromnym zainteresowaniem.

Pierwsza edycja warsztatów odbyła się wiosną i jesienią 2012 roku. Uczestnicy stworzyli 14 nowych przedmiotów według własnych preferencji, będących odpowiedzią na zagadnienia takie jak: usprawnianie przestrzeni publicznej, zapominanie, dźwiganie (np. zakupów) albo wygodne czytanie książek. Zwrócili uwagę nie tylko na rozwiązywanie problemów z nimi związanych, ale też zadbali o atrakcyjność ich wyglądu oraz to, jakie materiały zostaną wykorzystane do ich produkcji.

Organizatorzy są przekonani, iż projekt ten ma ogromny potencjał edukacyjny i kulturotwórczy – daje osobom 55+ możliwość stania się aktywnym twórcą, stworzyć coś dla innych, ukazuje korzyści płynące z dzielenia się wiedzą i korzystania z otwartych technologii.Stąd potrzeba kontynuacji tego działania przy jednoczesnym jego rozwijaniu: wyjście do nowej grupy odbiorców, przekroczenie granic stolicy, włączenie w jego ramy przedstawicieli biznesu i specjalistycznych dziedzin wzornictwa.

Rzeczoznawcy 2
Zgłoszenia: do 23 kwietnia 2013 r.
Warsztaty: 7 maja – 9 lipca 2013 r.
Fundacja Culture Shock, Al. Na Skarpie 15/16
Warszawa

Dodaj komentarz