• 2013-04-17

Maciej Dakowicz – Cardiff po zmroku

Od 26 kwietnia w Klubie Firlej we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę fotografii Macieja Dakowicza pt. Cardiff po zmroku. Ekspozycja zorganizowana została w ramach Asymmetry Festival 5.0.

Maciej Dakowicz, z cyklu „Cardiff po zmroku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Dakowicz, z cyklu „Cardiff po zmroku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cardiff po zmroku to niespotykany dokument nocnego życia w Wielkiej Brytanii. Maciej Dakowicz, polski dokumentalista przez 7 lat fotografował nocne zabawy przetaczające się przez centrum Cardiff, miasta podobnego do wielu innych brytyjskich miast. Po zmroku Cardiff zmienia się w wielką scenę, na której wydarzają się surrealne i humorystyczne spektakle, nieraz z domieszką krwi, smutku i łez. Mężczyźni przebrani za kobiety, kobiety ubrane jak policjanci. Superman spacerujący w ciemnym zaułku. Mężczyzna wiszący na słupie latarni, symulujący atak tornado. Najdłuższy strumień wymiocin, jaki kiedykolwiek widzieliście. Obrazy układają się w rozedrgany, utkany z zaskakujących momentów film, który nie pozwala zapomnieć o zdarzeniach minionych nocy.

Ten cykl fotografii obiegł niemal cały świat, odbił się szerokim echem w mediach i wywołał społeczną dyskusję o stylu życia współczesnych Brytyjczyków. Zdjęcia Dakowicza były dyskutowane w brytyjskiej telewizji i radiu oraz publikowane w najważniejszych dziennikach. W końcu 2012 nakładem wydawnictwa Thames & Hudson ukazał się monograficzny album Maćka.

Maciej Dakowicz urodził się 1976 roku w Białymstoku. Uzyskał tytuł doktora informatyki. Porzucił naukę koncentrując się na pracy fotografa, podróżnika i dokumentalisty. Ma w swoim dorobku wiele publikacji, wyróżnień konkursowych. Uczestniczył w licznych wystawach i festiwalach fotograficznych na całym świecie. Maciej jest współzałożycielem Third Floor Galleryw Cardiff i należy do polskiego kolektywu Un-Posed. Obecnie mieszka w Londynie.

Kurator wystawy: Joanna Kinowska
Koordynator wystawy: Marta Przetakiewicz
Organizatorzy: Klub Firlej oraz Leica Gallery Warszawa

Maciej Dakowicz, Cardiff po zmroku
Wernisaż: 26 kwietnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 31 maja 2013 roku
Klub Firlej
ul. Grabiszyńska 56
Wrocław

Dodaj komentarz