• 2013-04-17

Katowice JazzArt Festival

18 koncertów w 6 różnych miejscach odbędzie się podczas katowickiego JazzArt Festivalu, który potrwa od 26 kwietnia do 1 maja. Podczas 18 koncertów w 7 miejscach w Katowicach wystąpią zarówno uznane gwiazdy jazzu, jak i artyści dopiero starający się o ten status. Pośród gości z zagranicy znajdzie się m.in. Manu Katche, Roberto Fonseca czy Jan Garbarek & The Hilliard Ensemble. Polska scenę jazzową będzie reprezentować m.in. Tie Break z Michałem Urbaniakiem czy Marcina Masecki. Organizatorem Katowice JazzArt Festivalu jest Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.

Katowice JazzArt Festival 2013 (źródło: mat. prasowe)

Katowice JazzArt Festival 2013 (źródło: mat. prasowe)

Druga edycja odbywającego się w Katowicach JazzArt Festivalu zaprezentuje zróżnicowaną ofertę programową. Będzie można usłyszeć dużo jazzu w różnych jego odmianach, a także brzmienia wywodzące się z muzyki klasycznej, współczesnej, awangardowej, elektronicznej, world music czy szeroko rozumianego popu. Nad tym muzycznym tyglem będzie unosić się wszechobecny duch improwizacji. Nie bez powodu hasłem tegorocznego festiwalu jest zdanie wypowiedziane przez Teloniousa Monka Jazz to wolność. 
Jazz zawsze taki był – otwarty, potrafiący asymilować różnorodne muzyczne wątki z których tworzył nową artystyczną jakość.

Muzyka rozbrzmiewająca na przełomie kwietnia i maja w Katowicach będzie oscylować wokół daty 30 kwietnia – Światowego Dnia Jazzu. To międzynarodowe święto muzyki synkopowanej, stworzone przez UNESCO, jest siłą sprawczą tych muzycznych wydarzeń w stolicy Śląska.

Jan Garbarek & The Hilliard Ensemble (źródło: mat. prasowe)

Jan Garbarek & The Hilliard Ensemble (źródło: mat. prasowe)

Hasłem tegorocznego festiwalu są słowa Theloniousa Monka Jazz to wolność. Jazz zawsze taki był – otwarty, potrafiący asymilować różnorodne muzyczne wątki z których tworzył nową artystyczną jakość. Poza jazzem w niemal wszystkich jego odmianach, w 6 miejscach w mieści będzie można usłyszeć brzmienia wywodzące się z world music (Roberto Fonseca, który zaczynał jako pianista Buena Vista Social Club, niedziela 28 kwietnia w Jazzclubie Hipnoza ), muzyki klasycznej (projekt Boeing Marcina Maseckiego i Michała Górczyńskiego improwizujących nt. muzyki Mozarta, w niedzielę 28 kwietnia w klubie Gugalander) czy elektroniki (duet Burnt Friedmann & Jaki Liebzeit w lub Elektro Gucci w Jazzclubie Hipnoza).

Manu Katche (źródło: mat. prasowe)

Manu Katche (źródło: mat. prasowe)

Najwięcej emocji wzbudza jednak przyjazd największych gwiazd- koncert kwartetu trębacza Erika Truffaz w sobotę 27 kwietnia w kinoteatrze Rialto, czy Manu Katché, legendarnego perkusisty grającego wcześniej m.in. z Dire Straits czy Tracy Chapman (wtorek 30 kwietnia, kinoteatr Rialto). Na wielkim finale wystąpi gwiazda– Jan Garbarek wzmocniony głosami wokalistów tworzących The Hilliard Ensemble (środa 1 maja, kościół pw. św. Ap. Piotra i Pawła).

Katowice JazzArt Festival
26 kwietnia – 1 maja 2013 roku
Katowice

Dodaj komentarz