• 2013-04-17

Wystawa Jan Karski. Człowiek wolności w Łodzi

Wystawa Jan Karski. Człowiek wolności prezentująca biografię słynnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, pokazywana będzie do 25 kwietnia w łódzkiej Manufakturze.

Muzeum Historii Polski, logo (źródło: mat. prasowe)

Muzeum Historii Polski, logo (źródło: mat. prasowe)

Ekspozycję przygotowało Muzeum Historii Polski prowadzące program Karski. Niedokończona misja. Wydarzeniem towarzyszącym będzie inauguracja edukacyjnego projektu Klub Kuriera, który powstał z inicjatywy pracowników łódzkiego Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Jest to projekt edukacyjny skierowany do szkół ponadgimnazjalnych Łodzi, a w dalszych etapach Polski i szkół polonijnych Niemiec, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Po wernisażu wystawy w sali lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego o Karskim Moja misja w reż. Michała Fajbusiewicza i Waldemara Piaseckiego.W Muzeum Miasta Łodzi znajduje się gabinet Karskiego. Można tam znaleźć jego rodzinne fotografie, korespondencję, dyplomy przyznawane przez prestiżowe uczelnie, medale, publikacje oraz rzeczy osobiste. W Parku Ocalałych w Łodzi znajduje się pomnik – ławeczka Jana Karskiego. Jest on też Honorowym Obywatelem Miasta Łodzi. Wystawa Jan Karski. Człowiek wolności była już eksponowana m.in. w Warszawie, we Wrocławiu, a jej anglojęzyczna wersja – w siedzibie ONZ w Nowym Jorku i na Uniwersytecie Georgtown w Waszyngtonie.

Jan Karski – w rzeczywistości Jan Kozielewski, urodził się 24 czerwca 1914 w Łodzi. W czasie II wojny światowej zasłynął jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego, który jako pierwszy przekazał przywódcom państw alianckich informacje o zagładzie Żydów. Był autorem wielu publikacji, z których kilka okazało się bestsellerami. W 1998 roku izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. Zmarł 13 lipca 2000 w wieku 86 lat. W 2012 prezydent USA Barack Obama przyznał pośmiertnie Karskiemu Prezydencki Medal Wolności.

Wystawa Jan Karski. Człowiek wolności
8 do 25 kwietnia 2013 roku w Aleja Dobrego Smaku, wzdłuż ogrodu Pałacu Poznańskiego
Łódź

Dodaj komentarz