• 2013-04-17

Sopranistka Ewa Tracz zwyciężczynią konkursu im. Ady Sari

Studentka Akademii Muzycznej w Katowicach Ewa Tracz została laureatką XV Międzynarodowego Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Ewa Tracz zdobyła I nagrodę w kategorii głosów żeńskich, której wartość wynosi 20 tys. zł.

Ewa Tracz, XV Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, fot. Lucyna Witkowska (źródło: mat. prasowe

Ewa Tracz, XV Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, fot. Lucyna Witkowska (źródło: mat. prasowe

Śpiewaczka uzyskała również nagrodę specjalną im. Ady Sari dla wybitnego sopranu w wysokości 1500 zł. Drugą nagrodę w tej samej kategorii uzyskała Kinga Borowska. Tym razem nie została przyznana pierwsza nagroda dla głosów męskich. Laureatem II nagrody został absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie – Andrzej Lampert.

W tegorocznym konkursie objawiło się wiele wybitnych talentów – podkreśliła prof. Helena Łazarska. Jury bardzo zwracało uwagę na regulaminową punktację, a pierwsza nagroda w głosach żeńskich zdystansowała nieco głosy męskie – stąd brak pierwszej nagrody w tej kategorii. Nowa formuła, podwójnego składu jury, bardzo dobrze się sprawdziła. Było to jury otwarte, mające własne zdanie, ale też elastyczne, bo przecież pokora w zawodzie śpiewaka jest bardzo ważna – dodała przewodnicząca jury.

Ewa Tracz – studentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, w klasie śpiewu solowego adt Ewy Biegas. Stypendystka Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatka I nagrody oraz nagrody specjalnej dla wyróżniającego się sopranu w I Podkarpackim Konkursie Wokalnym im. B. Kostrzewskiej w Rzeszowie (2006); III nagrody oraz nagrody specjalnej za wyjątkowe walory głosowe w V Ogólnopolskim Konkursie Złote Głosy Mazowsza (2010); I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. I. Godina Iuventus Canti 2011 (Słowacja). Zdobywczyni II miejsca w 44. Ogólnopolskim Konkursie im. K. Kurpioskiego (2011), II nagrody w I Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. A. Hiolskigo w Kudowie-Zdrój (2012). Otrzymała wyróżnienia w: Ogólnopolskim Wokalnym Konkursie im. F. Krysiewicz w Bydgoszczy (2008), XII Międzyuczelnianym Konkursie Wokalnym W kręgu słowiańskiej muzyki wokalnej (2010),III Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. A. Didura (2012). Debiutowała tytułową rolą w operze Suor Angelica G. Pucciniego na deskach Opery Śląskiej (2011). Zakwalifikowała się do Międzynarodowego Konkursu Regine Crespin Competition 2011 (Francja) oraz Veronica Dunne International Singing Competition 2013 (Irlandia). Reprezentowała Polskę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Neue Stimmen 2011 (Niemcy). Współpracowała z takimi dyrygentami jak m.in.: Michał Klauza, prof. Marek Toporowski i Robert Kabara. Uczestniczyła w licznych kursach i warsztatach prowadzonych przez m.in.: prof. Helenę Łazarską, Anitę Garanca, Doktora Honoris Causa AGH Wiesława Ochmana, prof. Ryszarda Karczykowskiego, Olgę Pasiecznik, Urszulę Kryger, Elenę Stachowską i Daniela Weeksa. Współpracuje z Instytutem Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia w Katowicach.

Finał XV Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari
15 kwietnia 2013 roku
Nowy Sącz

Komentarze (2) do artykułu “Sopranistka Ewa Tracz zwyciężczynią konkursu im. Ady Sari”

 1. kirko

  Cały konkurs to jedno wielkie oszustwo!

  Kilka ciekawych faktów z życia konkursu.
  1. Już na inauguracji widać, że niektórzy uczestnicy “znają się z jury”. Trafiłem na konkurs gdzie Pani profesor ocenia własnego studenta – no to ciekawe kto wygra?
  2. Oceny są utajniane! Oceny “jury” nie są nigdzie dostępne. Pani przewodniczącą Helena Łazarska powinna się wstydzić dopuszczając do takiej patologii w wokalistyce.
  3. Punktacja liczona jest w jakimś tajnym sekretariacie zamiast komisyjnie! Panie z “jury” powstawiały wysokie noty swoim studentom i studentkom? Patrz pkt 4.
  4. Do III etapu przechodzą tylko studenci i studentki “jury” – Pani “jury” Ewa Biegas jest już w tym wyjątkowo zdolna! Przeszły jej wszystkie studentki!
  5. Wygrywa oczywiście oszustka Ewa Tracz czyli studentka Pani Ewy Biegas a na pierwszą nagrodę dla głosu męskiego już nie starcza pieniędzy.
  6. Konkurs jest międzynarodowy ale uczestników z poza Polski jest 10%. Nie wygrywa oczywiście nikt z poza Polski.
  7. Akompaniatorem “zwyciężczyni” jest mąż jurorki Pani Ewy Biegas – Grzegorz Biegas!

  Podsumowując, znalazłem się na konkursie w którym uczestnicy już nawet nie ukrywają, że znają się z jury.
  Pani Helena dopuszcza się patologii w wokalistyce utajniając oceny jury i nie licząć ich komisyjnie.
  Konkurs zwycięża studentka Pani Ewy Biegas z “jury”(!) której akompaniatorem jest mąż Pani Ewy – Grzegorz Biegas!! – wszystko zostaje w rodzinie
  Na nagrodę dla głosu męskiego już nie starcza pieniędzy.

  Czemu żadna prasa nie zainteresuje tymi zaskakującymi powiązaniami???

 2. Anonymous

  No to ladnie!!!ZENADA!!!!!

Dodaj komentarz