• 2013-04-16

Wisława: Improwizowana poezja w wykonaniu Stańki we Wrocławiu

20 maja we Wrocławiu odbędzie się koncert promujący najnowszą płytę Tomasza Stańki oparty na poezji Wisławy Szymborskiej Wisława.

Tomasz Stańko (źródło: mat. prasowe)

Tomasz Stańko (źródło: mat. prasowe)

Tomasz Stańko przyznaje:

Kontakt z poezją Wisławy Szymborskiej poruszył mnie do głębi i niezwykle zainspirował. Spotkanie z Poetką na estradzie oraz możliwość improwizowania do wierszy czytanych przez Nią, dał mi jeszcze większy impuls twórczy. Powstała muzyka, którą z najgłębszym uznaniem chciałbym zadedykować pamięci Wisławy Szymborskiej.

To kolejne spotkanie Tomasza Stańki z twórczością Szymborskiej. W 2009 r., także w Operze Krakowskiej odbył się jeden z ostatnich wieczorów autorskich Noblistki, podczas którego Stańko wykonał improwizacje do czytanych przez poetkę nowych wierszy. Niektóre z nich posłużyły jako inspiracja dla utworów, które znajdziemy na płycie: Tutaj – Here, Assassins (Zamachowcy), Mikrokosmos i Metafizyka. Z kolei Faces i A Shaggy Vandal nawiązują do wiersza Myśli nawiedzające mnie na ruchliwych ulicach. Natomiast przejmujący balladowy utwór tytułowy, który pojawia się dwukrotnie: na początku i na końcu albumu, mógłby równie dobrze znaleźć się na debiutanckim albumie Stańki dla ECM i mocno wpisuje się w najbardziej charakterystyczny nurt jego twórczości.

Tomasz Stańko New York Quartet – Stańko tworzy wraz z amerykańskimi muzykami Davidem Virellesem ( fortepian), Thomasem Morganem( kontrabas) oraz Geraldem Cleaverem (perkusja). Podwójny album wydany przez wytwórnie ECM inspirowany jest poezją Wisławy Szymborskiej i jej pamięci dedykowany. Album został nagrany w czerwcu zeszłego roku w Nowym Jorku – mieście, które w ostatniej dekadzie stało się wręcz drugim domem znakomitego polskiego trębacza. Pięć lat temu kupił tam mieszkanie i od tego czasu przebywa na przemian w Stanach Zjednoczonych i w Warszawie. Jak sam mówi, w Nowym Jorku komponuje, nasiąka atmosferą tamtejszej sceny artystycznej oraz śledzi najnowsze trendy w muzyce. Tam także poznał trzech muzyków: Davida Virellesa, Thomasa Morgana i Geralda Cleavera, z którymi stworzył płytę Wisława.

20 maja 2013 r., godz. 20.00
Synagoga Pod Białym Bocianem, Wrocław
Tomasz Stańko New York Quartet
Ethno Jazz Festival

Dodaj komentarz