• 2013-04-16

Dark Romantic w ujęciu Michała Sosny

Od 15 kwietnia w Galerii Fotografii pf w  Poznaniu można oglądać wystawę fotografii Michała Sosny pt. Dark Romantic, w ramach której można oglądać cykl fotograficzny pt. Love. Projekt wyraża fascynację seksualnością.

Fot. Michał Sosna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Michał Sosna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sosna analizuje filmowy język porno za pomocą niestandardowych ujęć fotograficznych: poszczególne akty projektu rozgrywają się w przestrzeni przypominającej sterylne laboratorium lub miejsce eksperymentu. Wśród białych ścian wyeksponowane zostają postaci głównie młodych mężczyzn, oddających się seksualnym zabawom. Lecz to nie oni zdają się być głównym punktem odniesienia, istotną rolę w projekcie odgrywają przedmioty – fetysze (m.in. sportowe obuwie).

Fot. Michał Sosna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Michał Sosna (źródło: materiały prasowe organizatora)

To dzięki nim tajemniczość i tabu zostają tu niejako postawione na pierwszym planie. Sosnę interesuje też fenomen internetowych uciech, zadawanych sobie w totalnym odosobnieniu, w kontakcie tylko z kamerką internetową i kimś po drugiej stronie. Dark Romantic. Love to potrzeba wyrażenia (czy też podważenia) tego, co (wciąż niesprawiedliwie) pozostaje niezaprzeczalną normą. Tego, co Michel Foucault nazwał współzależnością seksualności i władzy, a co Judith Butler poddaje głębszej analizie. (Funkcja: fetysz – Bartosz Buszkiewicz)

Michał Sosna (1982) – reżyser, fotograf, operator, absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego prace były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Krakowskim Bunkrze Sztuki, LaFabrica w Barcelonie, London Photographic Association.

Kuratorzy: Sabina Palmowska, Bartosz Buszkiewicz

Michał Sosna, Dark Romantic
Wernisaż: 15 kwietnia 2013 roku, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 19 maja 2013 roku
Galeria Fotografii pf
Poznań

Dodaj komentarz