• 2013-04-16

Mariusz Drohomirecki przedstawia trzy plenery

Od 11 kwietnia w Galerii ATTIS w Krakowie można oglądać wystawę prac Mariusza Drohomireckiego pt. Trzy plenery.

Mariusz Drohomirecki, „Widok na Cicerale” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mariusz Drohomirecki, „Widok na Cicerale” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mariusz Drohomirecki nieustannie szuka inspiracji w plenerze. Odnajduje ją w roztoczańskim krajobrazie, widokach krakowskich ulic widzianych z dachów kamienic oraz w pełnych słońca włoskich miasteczkach. Podobnie jak koloryści, malarz wywyższył kolor ponad rysunek. Pośpiesznie zanotowane w plenerze obrazy artysta kończy w pracowni. Tam powstają powoli, warstwa po warstwie, tworząc mięsistą materię.

Na wystawie można zobaczyć obrazy inspirowane krajobrazami trzech krajów: Włoch, Czarnogóry i Polski. Obok pejzaży pojawią się również autoportrety z lat 2009-2012. Ze Szczebrzeszyna pochodzi cykl zanurzonych w słońcu sadów z drewnianymi chatkami w tle (Sad na Roztoczu). Artysta posiadał pracownię przy Rynku Głównym w Krakowie, który także jest częstym tematem jego obrazów. Jeden z tych widoków będzie można zobaczyć na wystawie. Gorące słońce Włoch pojawia się w obrazach przedstawiające miasteczko Cicerale. Przeciwieństwem dla impresjonistycznych pejzaży są ekspresjonistyczne autoportrety. Tworzone nieprzerwanie od 1993 roku składają się na grupę kilkuset prac. Werystyczne i niemalże karykaturalne stanowią niezwykły malarski dziennik nastrojów i uczuć artysty.

Mariusz Drohomirecki studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w pracowni prof. Jana Szancenbacha w 1995 roku. W kolejnym roku otrzymał medal i dyplom Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczestniczył w plenerach organizowanych przez znanego kolekcjonera Krzysztofa Musiała w jego posiadłości w Prowansji.

Agnieszka Julia Dudek

Mariusz Drohomirecki, Trzy plenery
Wernisaż: 11 kwietnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 25 kwietnia 2013 roku
Galeria ATTIS
ul. Starowiślna 14
Kraków

Dodaj komentarz