• 2013-04-16

Krzysztof M. Bednarski z Egzorcyzmami w Opolu

Od 9 maja w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać wystawę prac Krzysztofa  M. Bednarskiego pt. Egzorcyzmy. W ramach ekspozycji prezentowane będą: rzeźby, obiekty, instalacje, projekty site-specyfic, video-performance.

Krzysztof M. Bednarski, „Ćwiczenia z dialektyki”, 2004 r. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof M. Bednarski, „Ćwiczenia z dialektyki”, 2004 r. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawę złożą się m.in. trzy cykle tematyczne, które od końca lat 70. są stale obecne w twórczości artysty: obiekty nawiązujące do słynnego Portretu Totalnego Karola Marksa, prace oparte na motywie laski ślepca oraz wariacje na temat motywu kolumny. Artysta na przestrzeni 30. lat powraca do tych samych wątków jednak jest to powrót po spirali, powrót do tego samego punktu na innym poziomie, w odmiennym kontekście historycznym, artystycznym, osobistym.

Krzysztof M. Bednarski to rzeźbiarz, akcjoner, twórca obiektów, instalacji i filmów video, plakacista. Mieszka w Rzymie i Warszawie. Urodził się w 1953 r. w Krakowie. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza (1973-1978). Od połowy lat 70. współpracował z Jerzym Grotowskim w jego okresie parateatralnym. W 1978 obronił dyplom pt. Portret totalny Karola Marksa pod kierunkiem prof. Jerzego Jarnuszkiewicza, wyraz kpiny i oporu wobec oficjalnej ideologii PRL, który zarazem stał się początkiem aktualnego do dziś wątku w jego twórczości.

Jest autorem pomników (m.in. Federico Felliniego w Rimini, Fryderyka Chopina w Wiedniu), laureatem stypendiów (stypendium Ministra Kultury i Sztuki, stypendium i pobyt studyjny w Il Giardino Daniela Spoerri, Seggiano, stypendium Leube Foundation, Salzburg-Gartenau) oraz nagród (m.in. Nagroda im. Katarzyny Kobro, Łódź, Nagroda Artystyczna kwartalnika Exit, Warszawa).

Kurator wystawy: Łukasz Kropiowski

Krzysztof M. Bednarski, Egzorcyzmy
Wernisaż: 9 maja 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 23 czerwca 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej
Pl. Teatralny 12
Opole

Dodaj komentarz