• 2013-04-16

Gwarancje Kultury przyznane

13 kwietnia TVP Kultura przyznała Gwarancje Kultury. Nagrody zostały wręczone najciekawszym, najbardziej wyrazistym osobowościom artystycznym.

Uroczystość wręczenia Gwarancji Kultury i obchody 8. urodzin TVP Kultura odbyły się w Studiu 1, przy ul. Woronicza. Uroczystość poprowadziła dyrektor TVP Kultura – Katarzyna Janowska, której towarzyszył Marcin Matuszewski znany jako Duże Pe, który w formie freestyle’u przybliżał sylwetki nominowanych. Wydarzenie uświetnił swoim koncertem Kurt Elling – gwiazda światowej wokalistyki jazzowej, który wykonał specjalnie na zamówienie TVP Kultura dwa utwory polskich autorów.
LISTA LAUREATÓW GWARANCJI KULTURY 2013

Literatura
Joanna Bator – za powieść Ciemno, prawie noc. Autorka żonglując konwencjami literackimi kreuje mroczną scenerię Wałbrzycha, by tropić w niej tajemnice przeszłości. Groteskowy horror niesie egzystencjalne refleksje ze współczesnym społecznym ostrzem.

Jazz, rock i inne
Bartłomiej Wąsik – za aranżacje utworów na płycie Nowa Warszawa (projekt Nowego Teatru) z udziałem Royal String Quartet i Stanisławy Celińskiej, w którym znane piosenki o Warszawie zdobyły nową jakość i niezwykłe wykonanie.

Muzyka poważna
Piotr Beczała – wybitny tenor operowy. Za konsekwentne budowanie repertuaru, sukcesy na scenach operowych świata oraz za udany początek współpracy fonograficznej z wytwórnią płytową Deutsche Grammophon.

Film
Bartłomiej Topa – za stworzenie wielowymiarowej i niejednoznacznej postaci bohatera naszych czasów w filmie Drogówka. Za kreację aktorską bez fałszywych tonów i wspaniałą współpracę z partnerami.

Teatr
Kornel Mundruczó i zespół aktorski TR Warszawa – za zespołową kreację w przedstawieniu Nietoperz. Spektaklu, który rozpętuje groteskowy, muzyczno-teatralny żywioł, by zadać jedno z najpoważniejszych pytań: czy człowiek ma prawo sam zdecydować o zakończeniu swego życia?

Sztuki wizualne
Zbigniew Libera – za wystawę Nowe historie w Galerii Raster, cykl fotografii podejmujący temat popkulturowych wyobrażeń i mierzący się z tym, co dopiero ma nadejść. Za realizowany od 2012 roku projekt Kurator: Libera, w którym twórca polskiej sztuki krytycznej podjął się opieki nad młodymi twórcami, czyniąc z funkcji kuratora kolejny element swej artystycznej strategii.

Menedżer kultury
Violetta Łabanow – prezes Fundacji „Muzyka jest dla wszystkich” za realizację edukacyjnego projektu Smykofonia, dzięki któremu dzieci i ich opiekunowie wspólnie wchodzą w świat muzyki klasycznej.

Kultur w sieci
Otwarta Zachęta – za uruchomienie portalu internetowego otwartazacheta.pl, demonstrującego jak publiczna instytucja kultury może udostępnić w sieci swoje zasoby, dzielić się kulturą i traktować odbiorcę wirtualnego na równi z realnym.

Supergwarancje
Esa-Pekka Salonen – światowej sławy dyrygent. Za wytrwałe promowanie muzyki Witolda Lutosławskiego na estradach świata oraz w nagraniach płytowych. Za uczczenie Roku Lutosławskiego serią znakomitych koncertów z londyńską Philharmonia Orchestra oraz obszernym serwisem internetowym www.woven-words.co.uk, w atrakcyjny sposób przybliżającym sylwetkę i muzykę Witolda Lutosławskiego internautom z całego świata.
Krzysztof Penderecki – mistrz polskiej muzyki współczesnej. Za odwagę w przekraczaniu granic muzycznych konwencji, za budowanie nowych mostów z wielowiekową tradycją muzyczną, i za niezmienną otwartość na eksperymenty i artystyczne poszukiwania. Jego nazwisko od lat pozostaje symbolem najwyższej artystycznej jakości, a jego twórczość staje się inspiracją dla kolejnych generacji muzyków nie tylko klasycznych.

Gwarancje Kultury TVP Kultura
13 kwietnia 2013 roku

Dodaj komentarz