• 2013-04-16

Biuro Architektury: Lukier i mięso

22 kwietnia o godz. 19.00 BWA Zielona Góra, w ramach cyklu Biuro Architektury, zaprasza na spotkanie poświęcone książce Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku. 

Okładka książki „Lukier i mięso – wokół architektury w Polsce po 1989 roku” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Okładka książki „Lukier i mięso – wokół architektury w Polsce po 1989 roku” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Lukier – spektakularne budynki, modne pracownie, głośni architekci.

Mięso – architektura, z którą obcuje się na co dzień, tysiące budynków, placów i pomników w polskich miastach i miasteczkach. Lukier przyciąga, dużo się o nim mówi i pisze, a jeszcze więcej fotografuje, ale to tylko wierzchnia warstwa. Co jest pod spodem? Jaki jest stan posiadania polskiej architektury niemal ćwierć wieku po upadku komunizmu? Przed jakimi wyzwaniami stoimy? Co się udało, a co jest naszą porażką?

Spotkanie będzie okazją do omówienia nowej książki: Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku wydanej nakładem wydawnictwa 40000 MALARZY.

Prowadzenie wykładu: Grzegorz Piątek, Centrum Architektury

Grzegorz Piątek – krytyk, historyk i popularyzator architektury, kurator. W latach 2005–2011 redaktor w miesięczniku Architektura-murator. Współkurator (z Jarosławem Trybusiem) takich wystaw jak Hotel Polonia. Budynków życie po życiu (2008, nagrodzona Złotym Lwem za najlepszą wystawę) czy Modernización / Modernització (2010). Współtwórca Fundacji Centrum Architektury.

Biuro Architektury to cykl spotkań wykładowo-dyskusyjnych, których celem jest pogłębienie refleksji o współczesnej architekturze i przybliżenie wybranych zagadnień, z jakimi borykają się mieszkańcy miast. Podczas spotkań BA będziemy mówić m.in. o nowych rozwiązaniach stosowanych w przestrzeni publicznej, przykładach jej zawłaszczania, respektowaniu najnowszego dziedzictwa architektury, nowych zwyczajach mieszkańców i inwestycjach, reprywatyzacji, deweloperach i wyzwaniach, przed którymi stoją architekci.

Biuro ArchitekturyLukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku
22 kwietnia 2013 r., godz. 19.00
Biuro Wystaw Artystycznych
Zielona Góra

Dodaj komentarz