• 2013-04-15

Żądza bankiera Costy-Gavrasa w kinach od czerwca

Od 7 czerwca na ekranach polskich kin będzie można oglądać Żądzę bankiera, najnowszy film Costy-Gavrasa – kultowego twórcy thrillerów politycznych, laureata Oscara i Złotej Palmy.

Kadr z filmu „Żądza bankiera” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Żądza bankiera” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Marc Tourneuil (w tej roli Gad Elmaleh, O północy w Paryżu) zostaje mianowany dyrektorem wielkiego europejskiego banku inwestycyjnego Phenix. Żąda dla siebie większych przywilejów, chciałby zarabiać więcej niż nędzne 1,8 miliona euro rocznie. Gdy żona (Natacha Régnier, Złota Palma za Wyśnione życie aniołów) pyta, po co mu aż tyle, odpowiada, że dopiero duże pieniądze sprawią, że ludzie nabiorą do niego szacunku.

Marc rzuca się w wir nowych obowiązków. Początkowo chce zmienić styl zarządzania bankiem, ale z czasem akceptuje bez zastrzeżeń korporacyjną etykę, obowiązującą w świecie wielkich finansów. Akcje banku idą tymczasem w górę, a Marc staje przed koniecznością obrony Phenix przed wrogim przejęciem przez amerykański kapitał. Przy pomocy rozpaczliwych manewrów na pograniczu prawa, Marc usiłuje zapobiec przejęciu, ujawniając przy okazji patologiczne mechanizmy, rządzące światowym rynkiem finansów. Aby uśpić jego czujność, Amerykanie wysyłają supermodelkę Nassim (Liya Kebede, Kwiat pustyni), która skutecznie kusi Marca…

W Żądzy bankiera Costa-Gavras podąża tropem jednego ze swoich poprzednich filmów, Ostrych cięć z 2005 roku. Wtedy opowiedział historię zwolnionego z zakładów papierniczych człowieka, który po trzech latach bezrobocia, doprowadzony do ostateczności, wpada na pomysł, by wyeliminować konkurentów do posady. O ile tamten film opowiadał o ofiarach kryzysu gospodarczego, o tyle w Żądzy bankiera Costa-Gavras przygląda się jego sprawcom. Scenariusz Żądzy bankiera powstał na podstawie wydanej w 2004 roku powieści Stephane’a Osmonta Le Capital, który przewidział w niej nadchodzący kryzys i obnażył świat wielkiej finansjery.

Żądza Bankiera (Le Capital)
Francja 2012, 114 min
Reżyseria: Costa-Gavras
Scenariusz: Costa-Gavras, Jean-Claude Grumberg, Karim Boukercha na podstawie powieści Stephane’a Osmonta Le Capital
Zdjęcia: Éric Gautier (A.F.C.)
Muzyka: Armand Amar
Obsada: Gad Elmaleh, Gabriel Byrne, Natacha Régnier, Céline Sallette, Liya Kebede, Hippolyte Girardot, Daniel Mesguich, Olga Grumberg, Bernard Le Coq
Dystrybucja w Polsce: Against Gravity
W kinach od 7 czerwca 2013 r.

Dodaj komentarz