• 2013-04-15

Jan Młodożeniec w Galerii Grafiki i Plakatu

Od 18 kwietnia w Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Jana Młodożeńca pt. Kolor jest najważniejszy. W ramach ekspozycji zostaną zaprezentowane plakaty z różnych okresów twórczości artysty oraz kilka prac wykonanych w technice sitodruku.

Jan Młodożeniec, „Salon wiosenny plakatu polskiego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Młodożeniec, „Salon wiosenny plakatu polskiego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Młodożeniec to jeden z najwybitniejszych artystów w Polsce ostatnich 50 lat. Urodził się w Warszawie i całe życie był związany z tym miastem. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni profesora Henryka Tomaszewskiego, który wychował wielu wybitnych polskich i europejskich grafików. Dyplom otrzymał w 1955 roku. Jest uważany za jednego z najważniejszych twórców w dziedzinie plakatu nie tylko w naszym kraju, ale także za granicą o czym świadczą międzynarodowe nagrody jakie zdobył za plakaty oraz artykuły w najpoważniejszej prasie światowej poświęconej grafice projektowej (m.in. Graphis, japońska Idea, Novum-Gebrachsgraphik).

Mistrz koloru, myślowego skrótu, błyskotliwego żartu wyrażonego znakiem plastycznym, autorskiej typografii. Pozostawił po sobie ogromny dorobek graficzny i malarski. Jego barwne plakaty świeciły na murach na tle szarzyzny PRL-u. Stworzył ponad 400 plakatów, przede wszystkim kulturalnych – filmowych, teatralnych, dla galerii i muzeów. Poza tym projektował okładki książek (najsłynniejsze to m.in. Zły Leopolda Tyrmanda, Transatlantyk Witolda Gombrowicza, Pierwszy krok w chmurach Marka Hłaski) i najlepszych czasopism artystycznych tamtego czasu – magazynu Ty i ja, Projektu oraz Poezji.

Jan Młodożeniec, Kolor jest najważniejszy
Wystawę będzie można oglądać od 18 kwietnia do 15 maja 2013 roku
Galeria Grafiki i Plakatu
Warszawa

Dodaj komentarz