• 2013-04-15

Gmach Muzeum Historii Żydów Polskich

20 kwietnia zostanie otwarte Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, zrealizowane według projektu fińskiego architekta Rainera Mahlamäki.

Muzeum Historii Żydów Polskich, fot. Rafał Grunt (źródło: materiały prasowe)

Muzeum Historii Żydów Polskich, fot. Rafał Grunt (źródło: materiały prasowe)

Muzeum Historii Żydów Polskich jest instytucją powstającą w miejscu pełnym symbolicznych odniesień. Centrum dawnej dzielnicy żydowskiej, gdzie żyły i tworzyły pokolenia polskich Żydów. W sercu warszawskiego getta, po wojnie zmienionego w socrealistyczną dzielnicę-pomnik.

Budynek Muzeum, zaprojektowany przez fińskiego architekta Rainera Mahlamäki, powstał naprzeciw pomnika Bohaterów Getta. Spokojna forma wtapia się w teren, wyznaczając nowe centrum Muranowa. Drzewo, które rośnie naprzeciwko jednej z fasad – największego okna stolicy – staje się metaforą rozkwitu życia możliwą dzięki powrotowi do korzeni. Twórcy Muzeum chcą przyczynić się do tworzenia nowoczesnego oblicza Polski: kraju śmiało patrzącego w przyszłość, ale niezapominającego o przeszłości i czerpiącego z niej siłę.

Budynek ma 12,8 tys. m2 powierzchni użytkowej. Jedną trzecią zajmie Wystawa Główna. Pozostałą część – wystawy czasowe, wielofunkcyjna sala: audytoryjna, kinowa i koncertowa, sale projekcyjne i warsztatowe Centrum Edukacyjnego, klub, restauracja i kawiarnia.

Muzeum Historii Żydów Polskich
Projekt: Rainer Mahlamäki
Otwarcie: 20 kwietnia 2013 r.
Warszawa

Dodaj komentarz