• 2013-04-15

Johna Gimlette w pasjonującej podróży po Gujanie

17 kwietnia nakładem Wydawnictwa Czarne ukaże się Dzikie Wybrzeże Johna Gimlette.

„Dzikie Wybrzeże. Podróż skrajem Ameryki Południowej”, John Gilette, Wydawnictwo Czarne (źródło: materiały prasowe)

„Dzikie Wybrzeże. Podróż skrajem Ameryki Południowej”, John Gilette, Wydawnictwo Czarne (źródło: materiały prasowe)

Gujana. Kraina tysiąca rzek, zachłannej puszczy, zapomnianych plemion. Dzikie Wybrzeże. Przeżyć można tylko, podróżując wąskim pasem brzegowym – z każdym kilometrem w głąb lądu rośnie ryzyko złapania egzotycznej choroby, rozszarpania przez dzikie zwierzęta czy utopienia w wartkim strumieniu. Ale to także piękny świat fosforyzującej zieleni oraz nieodkrytych gatunków zwierząt.

Ta niezwykła uroda, dziki charakter oraz wspomnienia o przodku, któremu marzyło się cukrowe królestwo na wybrzeżu Gujany, pchnęły Johna Gimlette’a na wyprawę wzdłuż nieposkromionego wybrzeża Ameryki Środkowej. Ta podróż zaprowadzi go do kryjówek zbiegłych niewolników i kolonii karnych, odległych indiańskich wiosek i utopijnej osady sekty Świątynia Ludu, gdzie w 1978 roku ponad dziewięciuset Amerykanów popełniło zbiorowe samobójstwo. Na swojej drodze spotka rebeliantów, poszukiwaczy złota, zbójników i szamanów.

Dzikie Wybrzeże to opowieść o niezwykłej wyprawie do jednego z najpiękniejszych, najbardziej nieprzyjaznych i najmniej zbadanych zakątków współczesnego świata.

John Gimlette (ur. 1963), brytyjski pisarz i podróżnik. W wieku siedemnastu lat przejechał pociągiem Związek Radziecki, a potem ruszył na wyprawę po ponad sześćdziesięciu krajach świata. Do tej pory ukazały się cztery jego książki: Panther Soup: A European Journey in War and Peace, Theatre of Fish: Travels through Newfoundland and Labrador, At the Tomb of the Inflatable Pig: Travels through Paraguay oraz Dzikie Wybrzeże. Podróż skrajem Ameryki Południowej. Za tę ostatnią otrzymał w 2012 roku Nagrodę im. Williama Dolmana dla najlepszej książki podróżniczej. Jego artykuły i zdjęcia regularnie ukazują się w prasie, współpracuje także z BBC przy produkcji programów podróżniczych.

Dzikie Wybrzeże. Podróż skrajem Ameryki Południowej, John Gimlette
Wydawnictwo Czarne
planowana data premiery: 17 kwietnia

Dodaj komentarz