• 2013-04-15

Chwała miasta w Stanie Surowym

16 kwietnia o godz. 18.00 w klubie studenckim Stan Surowy w Warszawie odbędzie się spotkanie wokół publikacji Chwała miasta wydanej nakładem Fundacji Bęc Zmiana.

„Synchronizacja: Chwała miasta”, okładka (źródło: materiały prasowe)

„Synchronizacja: Chwała miasta”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Zastanawiając się nad rolą architektury w promocji miast w publikacji Chwała miasta przypominane są prorocze teksty z książki Warszawa stolicą wszechświata z 2008 r. Autorzy przybliżają historię stołecznych klubokawiarni, poddają miasto psychoanalizie, prezentują wizje wybitnego polskiego architekta Macieja Nowickiego, którego praca lepiej znana jest za granicą niż w Polsce.

Można zastanowić się, na ile rynkowe rozwiązania marketingowe mogą zniekształcić prawdziwy charakter miasta. Drukujemy Warszawę funkcjonalną Jana Chmielewskiego i Szymona Syrkusa stworzoną w 1934 r. koncepcję funkcjonalnego rozwoju miasta – wielkie osiągnięcie polskiej architektury i urbanistyki, o którym z uznaniem wyrażali się najwybitniejsi architekci tamtych czasów. Poprzez klasyczny dziś tekst Jane Jacobs Śródmieście jest dla ludzi z 1958 roku (po raz pierwszy tłumaczony na język polski) zadawane jest pytanie o udział mieszkańców w procesach renowacji i rewitalizacji przeprowadzanych przez władze miast, których problematyczne efekty często krytykowane są przez mieszkańców.

Skład: Dariusz Hyc (Wydział Architektury), Małgorzata Kuciewicz (Centrala), Krzysztof Koszewski (Wydział Architektury), Grzegorz Mika (Wydział Architektury), Magdalena Staniszkis (Wydział Architektury).

Spotkanie wokół publikacji Chwała Miasta
16 kwietnia 2013 r., godz. 18.00
Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 55, klub studencki Stan Surowy
Warszawa

Dodaj komentarz