• 2013-04-13

Tańce izraelskie w Centrum Zamenhofa

27 kwietnia 2013 r. w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku odbędą się warsztaty tańców izraelskich.

Warsztaty tańców izraelskich, Centrum im. Ludwika Zamenhoffa w Białymstoku (źródło: materiały prasowe)

Warsztaty tańców izraelskich, Centrum im. Ludwika Zamenhoffa w Białymstoku (źródło: materiały prasowe)

Początki tańców izraelskich związane są z osadnikami żydowskimi przybywającymi do Palestyny w drugiej połowie XIX wieku. Przybysze, kładąc podwaliny pod przyszłe państwo Izrael, zaczęli tworzyć nową kulturę muzyczną i taneczną, która odróżniała się od kultury Żydów żyjących w diasporach. Pełniła rolę integrującą, nowe kroki wnosiły nową jakość w ich życie. Za podstawę pierwszych tańców przyjęto rumuńską horę, czyli krąg taneczny.

Uczestnicy warsztatów poznają różne style tańców izraelskich – chasydzkie, jemeńskie, arabskie. Będą mieli okazję nauczyć się najbardziej popularnych i znanych tańców, jak Lo Ahavti Dai, Mayim Mayim, Tzadik Ka’tamar. W tańcach izraelskich nie ma ograniczeń wiekowych, a różnorodność muzyczna sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie.

Warsztaty realizowane są w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca.

Monika Leszczyńska to instruktorka tańca izraelskiego, od 1998 roku prowadzi warszawską grupę Snunit, oddana idei rozpowszechniania tańca izraelskiego. Psychoterapeutka tańcem i ruchem (DMT) w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, współpracuje z Uniwersytetem Trzeciego Wieku Fundacji Shalom.

Tańce izraelskie
Prowadząca: Monika Leszczyńska
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Białystok
27.04.2013 r. (sobota), w godz. 11.00 – 15.15

Dodaj komentarz