• 2013-04-13

Krystyna Brendt o filozofii stodoły

Od 13 kwietnia w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu będzie można oglądać wystawę fotografii Krystyny Brendt Filozofia stodoły. Odchodzące wioski Białostocczyzny.

Fot. Krystyna Brendt (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Krystyna Brendt (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa fotografii jest próbą zatrzymania w kadrze obrazu przemijających kultur z pogranicza polsko–białoruskiego. Autorka w nastrojowych fotografiach uchwyciła całą prawdę i wartość kresowych kultur. Domy o dachach krytych gontami, stare stodoły, liryczne kadry z wiejskich chat, konie oraz bohaterów swych opowieści – rdzennych mieszkańców podlaskich okolic. Swoją filozofię stodoły zbudowała na obrazie białostocczyzny – okolicach Krynek, Bagnach Biebrzańskich oraz okolicach Wizny i Łomży. Artystkę urzekła melancholia tamtejszego wielokulturowego krajobrazu. To relikt, egzotyka, miejsce dla koneserów.

Fot. Krystyna Brendt (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Krystyna Brendt (źródło: materiały prasowe organizatora)

Moja fotografia, to fotografia drogi. Zdjęcia robię niespiesznie aparatem analogowym, w miejscach i momentach, które uważam za szczególnie ważne. Pielgrzymuję po opłotkach w poszukiwaniu sacrum. Odwiedzam wioski, zatrzymuję się przy ludziach, których spotykam. Aparat jest tylko pretekstem w podróży, przedmiotem, który prowokuje mnie do uważnej kontemplacji świata, ludzi i ich otoczenia, krajobrazów i porzuconych przedmiotów.

Krystyna Berndt

Krystyna Berndt – polonistka, teatrolog i dziennikarka zajmująca się dziedzictwem kulturowym i mniejszościami etnicznymi, a także realizatorką filmów dokumentalnych. Na Podlasiu i w jego sąsiedztwie zrealizowała projekt fotograficzny rejestrujący odchodzące wioski i miasteczka.

Kurator: Magdalena Nierzwicka

Krystyny Brendt, Filozofia stodoły. Odchodzące wioski Białostocczyzny
Wystawę można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2013 roku
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
Toruń

Dodaj komentarz