• 2013-04-13

Constantin Majrowski malarsko w Warszawie

Od 12 kwietnia w Van den Berg Galerii Sztuki w Warszawie można oglądać wystawę prac Constantina Majrowskiego.

Autor: Constantin Majrowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Constantin Majrowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prezentowane na wystawie obrazy to przykład podejścia artysty do malarstwa. Obrazy wykonane zostały w dwóch różnych technikach, obie na bazie malarstwa olejnego. Klasyczna technika IMPAST to reliefowe abstrakcje , i Kwiaty nawiązujące do Postimpresjonizmu, wcześniejszego etapu twórczości Constantina. Kompozycja odnosząca się do Surrealizmu Dalego jest nawiązaniem do studiów Constantina nad europejskim malarstwem historycznym i pokazuje możliwości artysty w zakresie posługiwania się pędzlem .

Połączenie techniki malarskiej i grafiki zaowocowało powstaniem prezentowanych kompozycji o dynamicznym, nasyconym kolorze i koronkowym rysunku. Wszystkie wystawione w galerii Van den Berg obrazy Constantina jednoczy idea dążenia do piękna i zachowania historycznie ukształtowanych wartości estetycznych.

Artysta o sobie:

Pierwsze obrazy namalowałem mając 17 lat. Szybko zorientowałem się, że muszę zdobyć solidne podstawy w zakresie rysunku i samej wiedzy o sztuce. Studiowałem kompozycje, rysunek i historyczne malarstwo europejskie. Podczas studiów na ASP w Warszawie w latach 1974 – 79 poszerzyłem swoją wiedzę w zakresie architektury i rzeźby. Coraz bardziej ulegałem fascynacji światłem, barwa i forma.

Studiując starych mistrzów starałem się dogłębnie zrozumieć genezę powstania ich dziel. To była praca, która nauczyła mnie pokory. Moje malarstwo zrodziło się w jednej chwili, pod wpływem gwałtownego impulsu. Postanowiłem wyrwać się z ciemnych muzealnych sal i ślęczenia nad każdym obrazem w kierunku światła i wolności. Wyrobiłem w sobie wielka dyscyplinę pracy i szacunek do kompozycji.

Myślę, że to co tworzy mnie dziś jako artystę to pozytywny stosunek do ludzi i świata. Chce dawać ludziom radość, tworząc dla nich pełne pozytywnych uczuć kompozycje. Sadzać po tym, jak odbierane są moje prace, myślę, ze uzyskałem swój cel. To nie jest brak skromności – lekkość w posługiwaniu się pędzlem zawdzięczam nieustannej pracy i wielkiej pokorze wobec sztuki. Forma, barwa i kompozycja to dla mnie sposoby przekazu energii i uczuć. Sztukę traktuję jako moje posłannictwo, a prace jako nieustanna wytrwałość w tworzeniu. Poświeciłem się sztuce.

Constantin Majrowski
Wernisaż: 12 kwietnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 24 kwietnia 2013 roku
Van den Berg Galeria Sztuki
ul. Emilii Plater 12
Warszawa

Dodaj komentarz