• 2013-04-13

Christian Jankowski rzuca okiem na Dubaj

Od 13 kwietnia w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie będzie można oglądać wystawę pracy Christiana Jankowskiego pt. The Eye of Dubai (Oko Dubaju).

Christian Jankowski, „The Eye of Dubai” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Christian Jankowski, „The Eye of Dubai” (źródło: materiały prasowe organizatora)

TRAFO – Trafostacja Sztuki we współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie i Instytucją Kultury 13 muz, ma przyjemność zaprezentować pierwszy projekt wystawienniczy. Choć budynek Trafostacji nie jest jeszcze ukończony, nowe Centrum Sztuki Współczesnej chce przeniknąć do krajobrazu kulturowego miasta i stać się atrakcyjnym miejscem na międzynarodowej mapie sztuki. Z tej okazji TRAFO zaprezentuje berlińskiego artystę Christiana Jankowskiego, którego prace multimedialne eksponowane były na całym świecie. Wystawa jest pierwszą w planowanym przez TRAFO cyklu wystaw indywidualnych. Założeniem cyklu jest ukazanie nowego kontekstu kulturalnego Trafostacji Sztuki w Szczecinie.

Tytułowa instalacja wideo The Eye of Dubai (pokazywana w Europie po raz pierwszy) prezentowana jest w kontekście ponad tysiącletniej historii Szczecina. Wystawa mieści się w imponującym gmachu budynku Muzeum, który, zbudowany 100 lat temu dzięki zaangażowaniu szczecińskich mieszkańców, był pierwszą w historii miasta publiczną instytucją wspierającą sztukę współczesną. Różnorodne artefakty i inskrypcje na ścianach wokół przestrzeni wystawowej wskazują na fakt, że Szczecin istniał także w świadomości arabskich kupców. Jednocześnie to właśnie Szczecin jest tym z dużych polskich miast, które jest najbliżej położone Berlina. Wynikające z położenia geograficznego możliwości współpracy dopiero od niedawna powracają do świadomości mieszkańców obu regionów, których, mimo bliskiego sąsiedztwa, wciąż dzieli spory dystans mentalny.

Punktem wyjścia pracy The Eye of Dubai było zaproszenie artysty przez stację telewizyjną BBC do udziału w jednym z odcinków serii Collaboration Culture (Kultura współpracy), w której różne osoby z tzw. sektora kreatywnego są dobierane w pary. W każdym z odcinków serii kolejna para twórców wspólnie kreuje nowe dzieło sztuki. Projekt The Eye of Dubai (Oko Dubaju) tworzą dwie projekcje. Jedna – zrealizowana przez niewidomą ekipę filmową Christiana Jankowskiego – i druga będąca dokumentacją projektu: dokument, jako cześć serii Collaboration Culture, był do tej pory emitowany w 330 milionach domach i w ponad dwustu krajach na całym świecie.

Christian Jankowski urodził się w 1968 roku w Göttingen, w Niemczech. Mieszka i pracuje w Berlinie. Jego prace wideo, filmy i instalacje były prezentowane na wystawach w Niemczech i zagranicą m.in. w: Biennale di Venezia (Wenecja, 1999), The Whitney Biennale w Whitney Museum of American Art (Nowy Jork, 2002), MIT List Visual Art Center (Massachusetts, 2005), Miami Art Museum (Miami, 2007), Kunstmuseum Stuttgart (Stuttgart, 2008), Nassauischer Kunstverein Wiesbaden (Wiesbaden, 2009), Taipei Biennale (2010), Sydney Biennale (2010), Sala de Arte Publico Siqueiros (Meksyk, 2012), MACRO (Rzym, 2012). Wystawa The Eye of Dubai / Oko Dubaju jest pierwszą wystawą artysty w Polsce.

Prezentowana praca The Eye of Dubai (Oko Dubaju), 2012, instalacja wideo:

  • wideo, 16:9, 47:20 min.
  • fotografia, 125 x 125 cm
  • wideo, BBC World News Collaboration Culture (Kultura Współpracy), odcinek 4, 16:9, 31:27 min.

Kurator: Constanze Kleiner

Christian Jankowski, The Eye of Dubai (Oko Dubaju)
Wernisaż: 13 kwietnia 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 18 maja 2013 roku
Gmach Główny Muzeum Narodowego
ul. Wały Chrobrego 3
Szczecin

Dodaj komentarz