• 2013-04-12

Marek Edelman. Życie. Do końca

19 kwietnia – w 70. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim nakładem wydawnictwa Agora oraz Fundacji Świat ma Sens ukaże się książka Marek Edelman. Życie. Do końca.

„Marek Edelman. Życie. Do końca”, okładka (źródło: mat. prasowe)

„Marek Edelman. Życie. Do końca”, okładka (źródło: mat. prasowe)

Marek Edelman. Życie. Po prostu Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko to autoryzowana biografia Marka Edelmana, która ukazała się w roku 2008, została przetłumaczona na trzy języki obce (w tym hebrajski), a film, który autorzy zrealizowali na jej podstawie objechał wiele festiwali na całym świecie. W dniu 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim ukaże się drugie wydanie książki – poprawione i poszerzone o ekskluzywne materiały.

Nowe wydanie, bogatsze o ponad 200 stron od poprzedniego (liczące 752 strony) zostało uzupełnione m.in. o:

sensacyjne, nieznane materiały podziemnej prasy Bundu z getta, prasy, którą drukował, redagował i kolportował Marek Edelman a w nich relacje z okupacji, porażające zeznania ocalałych z Zagłady i reportaże z getta, ujmująca publicystyka polityczna z okresu wybuchu wojny hitlerowsko-sowieckiej, opis ostatniego okresu życia Marka Edelmana i dzieje jego spuścizny, zapis nieznanej, rozrachunkowej rozmowy dwóch bojowców Żydowskiej Organizacji Bojowej: Kazika Ratajzera i Marka Edelmana przeprowadzonej blisko w 50 lat po wybuchu powstania w getcie, obszerny, nowy wybór mało znanych fotografii, oraz wydaną w kwietniu 1946 r. jednodniówkę Za Waszą i Naszą Wolność wydaną przez komitet Centralny Bundu z tekstami Edelmana.

Marek Edelman i autorzy, fot. Piotr Uss Wąsowicz (źródło: mat.prasowe)

Marek Edelman i autorzy, fot. Piotr Uss Wąsowicz (źródło: mat.prasowe)

Kiedyś zapytaliśmy Edelmana «Co zrobić, gdy w życiu jest ciężko?» Odpowiedział: «Nie zwracać na to uwagi. Iść dalej. Jeżeli wiesz, co jest dobre, a co złe, to po prostu idziesz swoją drogą. (…) To jest jak w tej piosence: nie chodzi o to, aby iść do celu, chodzi o to, aby iść po słonecznej stronie. I trzeba mieć dużo zaufania do ludzi, do tych, z którymi idziesz tą samą drogą. To jest zasadnicza rzecz. Jak nie masz zaufania, to znaczy – jesteś sam…»

Bereś i Burnetko współpracują jeszcze od lat 80., gdy redagowali podziemne pismo Promieniści i byli korespondentami Radia Wolna Europa. Wspólnie napisali m.in: wywiady-rzeki z Markiem Edelmanem, Krzysztofem Kozłowskim, Januszem Onyszkiewiczem i księdzem Stanisławem Musiałem, książki: Kapuściński: nie ogarniam świata oraz Nasza_historia. 20 lat RP.pl, biografię Kazika Ratajzera Bohater z cienia czy ostatnio monografię Krąg Turowicza. Tygodnik, czasy, ludzie 1945-99 (wspólnie z Joanną Podsadecką).

Równocześnie z książką Marek Edelman. Życie. Po prostu powstał ich film dokumentalny Dowódca Edelman w reżyserii Artura Więcka Barona.

Marek Edelman. Życie. Do końca.
Witold Bereś i Krzysztof Burnetko
premiera: 19 kwietnia 2013 roku

Dodaj komentarz