• 2013-04-12

Jarosław Lasota z Adamem od Chleba w obiektywie

Od 8 kwietnia w Galerii Obiektywnej MOK w Radlinie można oglądać wystawę fotografii Jarosława Lasoty pt. Adam od Chleba.

Fot. Jarosław Lasota (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Jarosław Lasota (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na bohatera swoich fotografii Jarek Lasota wybrał Adama Pietrygę z Chwałowic. Tematem wystawy pt. Adam od Chleba stała się, niegdyś rzecz codzienna i domowa, czyli pieczenie chleba. Natomiast Adam od Chleba został przewodnikiem dzięki, któremu można poznać to niezwykłe i proste przedsięwzięcie. Jarek Lasota swoimi fotografiami pokazuje nam z jaką pasją można podejść do spełniania swoich marzeń. A marzeniem Adama Pietrygi był powrót do smaku chleba pieczonego w domu z naturalnych składników i z dużą dozą miłości. (…)

Właśnie za takim chlebem tęsknił Adam Pietryga, który postanowił przypomnieć sobie jego smak, zapach, fakturę i ciepło. Nie byłoby to możliwe bez specjalnego tradycyjnego pieca, który kiedyś stał w każdym gospodarstwie. Adam Pietryga zbudował taki piec i zaczął wypiekać chleb według receptury swojej ciotki. Odnalazł smak za którym tak tęsknił. Dzisiaj wokół pieca Adam od Chleba zgromadził wiele zabytkowych eksponatów, nie tylko tych związanych z wypiekiem. Miłość do chleba przerodziła się w poważne przedsięwzięcie jakim jest przydomowy Skansen na wagę chleba. Stał się on częstym punktem wycieczek szkolnych w ramach zajęć z regionalizmu. Natomiast starsi dzięki Adamowi Pietrydze mogą powrócić do pysznych wspomnień ze swojej młodości.

Anna Olkowska

Jarosław Lasota, rocznik ’73 to fotograf i pedagog. Czasem w stanie twórczego uniesienia, wtedy tworzy sztukę, a właściwie jed(y)ną Sztukę. Najczęściej jednak tkwi w stanie permanentnego odkrywania świata, jego szarej codzienności, która w obiektywie jego aparatu może nabrać wyjątkowości. Optymista, który wierzy, że każda chwila ma w sobie potencjał kadru wartego uwiecznienia i dopóki stan ten trwa, będzie sięgał po aparat.

Jarosław Lasota, Adam od Chleba
Wystawę można oglądać od 8 kwietnia do 19 maja 2013 roku
Galeria Obiektywna, Miejski Ośrodek Kultury
ul. Mariacka 9
Radlin

Dodaj komentarz