• 2013-04-12

Jan Peszek kontra Błażej Peszek – Wytwórnia w Łodzi

21 kwietnia w łódzkim klubie Wytwórnia odbędzie się premiera spektaklu Pojedynek – zabawa w detektywa, w wykonaniu Jana i Błażeja Peszków.

„Pojedynek – zabawa w detektywa”, Jan i Błażej Peszek, klub Wytwórnia w Łodzi (źródło: materiały prasowe)

„Pojedynek – zabawa w detektywa”, Jan i Błażej Peszek, klub Wytwórnia w Łodzi (źródło: materiały prasowe)

Nieczęsto na łódzkich scenach teatralnych mamy okazję oglądać jednego z najwybitniejszych polskich aktorów – Jana Peszka. Muzeum Miasta Łodzi wraz z klubem Muzycznym Wytwórnia wyszło na przeciw oczekiwaniom publiczności. Łódzka premiera spektaklu Pojedynek – zabawa w detektywa odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia o godzinie 18.00 na scenie Wytwórni przy ul. Łąkowej.

Pisarz Andrew Wyke zaprasza do swojego domu aktora, Milo Tindla. Przyjacielskie z pozoru spotkanie zmienia się w makabryczną grę, którą panowie toczą między sobą. Ponieważ ta gra nie ma reguł, wszystko jest możliwe. Widz i policja prowadząca śledztwo wpadają w sieć pułapek, zastawionych przez parę wyrafinowanych graczy.

Jan Peszek w roli kabotyńskiego literata, milionera zdradzanego przez młodą żonę i Błażej Peszek jako jej kochanek wpadający w pułapkę zastawioną przez zazdrosnego pisarza poczytnych kryminałów czyli Peszek kontra Peszek w błyskotliwym thrillerze.

Pojedynek – zabawa w detektywa to wspólna realizacja Muzeum Miasta Łodzi oraz klubu muzycznego Wytwórnia. Spektakl na podstawie sztuki Anthonego Shaffera to przede wszystkim świetnie napisany tekst, w którym śmiech przeplata się z grozą, od początku napięcie narasta, atmosfera jest gęsta i toczy się tajemniczy pojedynek na słowa i emocje. Publiczność do samego końca nie wie, co było blefem ze strony bohaterów, a co faktami, które ten pojedynek wywołały. Przedstawienie intryguje, pobudza do myślenia i zapewnia sporą dawkę adrenaliny dzięki parze znakomitych aktorów: ojca i syna, dla których ten spektakl to prawdziwe wyzwanie i ciekawe doświadczenie po raz pierwszy nastąpiło odwrócenie ról i relacji. Błażej jest tu reżyserem, a Jan został zaproszony do grania przezwyciężając swoją naturę hegemona na scenie.W Pojedynku znakomity jest język, błyskotliwa intryga, w której można znaleźć frapujące relacje między ludźmi ale najbardziej ekscytują  gry, które bohaterowie stosują z niespotykaną precyzją. Gry, u podstaw których jest bardzo ludzka słabość: upokorzenie. Ono staje się powodem przekroczenia granic, aż do krwawej zemsty. Dwaj znakomici aktorzy świetnie tę atmosferę budują, sprawiając, że trudno spuścić ich z oka, a ich wzajemna relacja tworzy niezwykłą aurę. Tekst zaś pozwala na zaprezentowanie zarówno wielkiego talentu, jak i dopracowanego warsztatu aktorskiego.

Spektakl jest nową adaptacją sztuki Anthonego Shaffera (Detektyw) z 1971 roku. Tekst ten był dwukrotnie ekranizowany – w 1972 roku przez Josepha L. Mankiewicza, z Laurencem Olivierem i Michaelem Cainem w rolach głównych (obsypana Oscarami), i w 2006 roku w adaptacji Harolda Pintera, wyreżyserowanej przez Kennetha Branagha, z Judem Law i ponownie Michaelem Cainem (wersja znana jako Pojedynek).

Pojedynek – zabawa w detektywa
Klub Wytwórnia w Łodzi, 21 kwietnia 2013 r., godz. 18.00
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Błażej Peszek; przekład: Cecylia Wojewoda;  adaptacja tekstu: Błażej Baraniak; scenografia: Mariusz Twardowski; kostiumy: Julia Kornacka.
Występują: Jan Peszek i Błażej Peszek

Dodaj komentarz