• 2013-04-12

James Blake, Archive i Jessie Ware na Burn Selector Festival

James Blake, Archive i Jessie Ware wystąpią w ramach Burn Selector Festival, który potrwa od 6 do 7 września w Warszawie.

James Blake (źródło: mat. prasowe)

James Blake (źródło: mat. prasowe)

James Blake wydał swój drugi studyjny album zatytułowany Overgrown. Ale przez ponad dwa lata, które minęły od premiery debiutanckiego James Blake, artysta nie dał o sobie zapomnieć. Intensywnie koncertował, wydawał single i EPki, czasem pod innymi pseudonimami i przede wszystkim zróżnicowane stylistycznie. Wszystkie ruchy zdawały się przygotować zarówno samego artystę, jak i publiczność, na tę drugą płytę, która, jak sam przyznał, miała być prawdziwie jego. Skomponowana i wyprodukowana w całości przez Blake’a Overgrown tylko w dwóch momentach wspiera się innymi postaciami – Brianem Eno i raperem RZA. Blake ucieka od jednoznacznych klasyfikacji gatunkowych, w części utworów kładzie większy nacisk na produkcji, w innych wydaje się skupiać na swoich coraz lepszych możliwościach wokalnych. A wokalistą jest równie świetnym, co producentem, czego dowód dostaliśmy już dwa lata temu, kiedy szturmem wdarł się na scenę muzyczną za sprawą singli CMYK, Limit To Your Love czy The Wilhelm Scream.

Jessie Ware swoim pierwszym polskim koncertem udowodniła, że mieliśmy rację. Już po tym występie przyszedł doskonały album Devotion, za który artystka odebrała złotą płytę. . Przypomnijmy, że Jessie Ware swoją karierę zaczynała u boku Jacka Peñate i SBTRKT’a. Szybko zdecydowała się na solową karierę, zmyślnie poruszając się na styku elektroniki, r’n’b i nowoczesnego popu. Kompozycje zapewniali jej najzdolniejsi młodzi producenci z Julio Bashmorem na czele. Muzyka Jessie Ware ma jeszcze jedną, niecodzienną jak na te czasy cechę – łączy pokolenia – zarówno te zakochane w głosie Sade, jak i te, dla których historia kobiecego popu zaczyna się na debiutanckiej płycie Robyn. Za swój album Devotion artystka odebrała złotą płytę. Polska była pierwszym krajem, w którym Devotion doczekał się takiego wyróżnienia.

Archive, to zespół, który w Polsce nie wymaga żadnej dodatkowej rekomendacji. Świętujący w przyszłym roku dwudziestolecie powstania, od blisko dekady jest jednym z najpopularniejszych w naszym kraju. Wszystko za sprawą singla Again pochodzącego z trzeciego studyjnego wydawnictwa grupy – You All Look the Same To Me. Polska ekspansja Archive przypadła na moment stylistycznej zmiany w muzyce zespołu. Formacja odchodziła od trip-hopu i elektroniki na rzecz rocka progresywnego i psychodelii, czego zresztą dowodem była 16-minutowa wersja Again. Kolejne albumy, zwłaszcza Lights i Controlling Crowds potwierdzały słuszność obranej drogi, bo mimo zmian w składzie, formacja świetnie radziła sobie na listach sprzedaży, zdobywając pozytywne recenzje. Ostatnie dokonania Archive są kolejnym początkiem dla londyńskiego zespołu. Nowa wytwórnia, nowi współpracownicy i nowy album. Wydany w sierpniu With Us Until You’re Dead uzupełnia ośmioalbumową dyskografię Archive.

Burn Selector Festival
6-7 września 2013 roku
Warszawa

Dodaj komentarz