• 2013-04-12

Górny Śląsk zaczarowany w pocztówce

Muzeum Śląskie w Katowicach opublikowało album Pokażę Wam inny Górny Śląsk zawierający reprodukcje najciekawszych pocztówek z widokami Śląska. Małe pocztówki stanowią źródło informacji o minionej epoce, są także gratką dla kolekcjonerów.

Brzeziny, Budynek restauracji Johanna Pakusy, 1911 rok (źródło: mat. prasowe)

Brzeziny, Budynek restauracji Johanna Pakusy, 1911 rok (źródło: mat. prasowe)

Publikacja jest próbą uchwycenia głębszego wymiaru fenomenu zbierania kartek pocztowych, których gromadzenie jest jedną z ulubionych i najpopularniejszych pasji kolekcjonerskich. Poprzez umieszczone opisy oraz interpretację wizerunków ukazanych na pocztówkach czytelnik może nie tylko dosłownie zobaczyć historię Górnego Śląska, lecz także przeczytać opowieści o niej. Najstarsze reprodukcje pocztówek pochodzą z drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych XIX wieku. Datą graniczną jest rok 1945, kiedy odchodzi w przeszłość pewna epoka, w wyniku działań wojennych niektóre miasta i obiekty zostały zniszczone, a pamięć o ich istnieniu i wyglądzie zachowała się właśnie na starych pocztówkach.

Uzdrowiska oraz kurorty, pałace należące do górnośląskich rodów szlacheckich i magnatów przemysłowych, nieistniejące już zakłady przemysłowe, miasteczka, wsie oraz duże miasta. Wśród widokówek prezentowanych w albumie znajdziemy pocztówki z widokami małych miasteczek i miejscowości na Górnym Śląsku, pokazujących posiadłości zaprojektowane przez wybitnych architektów epoki. Na pocztówkach wiejskich, zwykle wieloobrazkowych, zobaczyć można obiekty wsi – sklepy, gospody, kościół parafialny, czasem pałac właściciela, dając wgląd w życie codzienne, strój, obrzędowość czasu, z którego pochodzi widokówka.

Fakt, iż często wykorzystywano pocztówki jako druk reklamowy, który jako niskonakładowy, stanowi dziś rarytas kolekcjonerski. Najstarsze tego typu karty przedstawiają hotel i gospodę Schnapków w Sośnicowicach (pocztówka z 1900 roku) oraz lokal Franza Niestrojna z Górnych Hajduk (z 1901 roku). Ostatnia tego typu pocztówka, pochodząca z końca lat trzydziestych, reklamuje znaną gliwicką cukiernię Loskego.

Pokażę Wam inny Górny Śląsk. Katalog pocztówek w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach
oprac. Małgorzata Kaganiec

Dodaj komentarz