• 2013-04-12

Eugeniusz Józefowski i jego 30 kroków do samego siebie

Od 13 kwietnia w Galerii Korytarz w Jeleniej Górze będzie można oglądać wystawę fotografii Eugeniusza Józefowskiego pt. 30 kroków do samego siebie.

Fot. Eugeniusz Józefowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Eugeniusz Józefowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

O autorze tymi słowami wypowiada się Marek Szyryk, prof. PWSFTviT.

(…)Fenomen fotografii polega m.in. na tym, że podobnie jak Józefowski pokazuje kompletnie nieobiektywny świat. Swój świat. Z kolei wybrana technika jaką się Eugeniusz posługuje wzmacnia koncepcję i podkreśla stronę wizualną. Myślę, że Jego prace w swojej głębokiej warstwie cechuje pierwiastek surrealistyczny bo cel estetyczny tych fotografii wynika z mechanicznej rejestracji obrazu, natomiast fikcja i rzeczywistość zatracają się przez korzystanie ze zniekształceń fotograficznych. Z takim podejściem Autor staje się twórcą realnych halucynacji.

Siła tego przekazu opiera się na nasyceniu osobistą treścią wykonywanych zdjęć. Materia, która Go interesuje, i którą fotografuje stwarza interesujące i inspirujące obrazy….

Eugeniusz Józefowski urodził się w 1956 roku w Skarżysku – Kamiennej. W 1981 roku ukończył Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. W 1996 roku przeprowadził przewód doktorski w dyscyplinie malarstwo, a następnie w 2000 roku przewód II – go stopnia w dyscyplinie grafika na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2004 roku otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Jest profesorem zwyczajnym na dwóch wyższych uczelniach oraz współpracownikiem Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii.

Uprawia malarstwo, grafikę i fotografię. Zajmuje się również książką artystyczną. Jest autorem ponad setki książek unikatowych. Laureat wielu prestiżowych nagród. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Uczestniczył w wielu wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych. Przeprowadził w latach 1978 – 2009 około 300 warsztatów twórczych w Polsce, Niemczech, Holandii. Od 1983 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Mieszka pod Wrocławiem we wsi Krępice.

Eugeniusz Józefowski, 30 kroków do samego siebie
Wernisaż: 13 kwietnia 2013 roku, godz, 15.30
Wystawa potrwa do 1 czerwca 2013 roku
Galeria Korytarz – Jeleniogórskie Centrum Kultury
ul. Bankowa 28/30
Jelenia Góra

Dodaj komentarz