• 2013-04-12

Bartosz Dziamski o marginesie społecznym

Od 24 kwietnia w Galerii 2pir w WSNHiD w Poznaniu będzie można oglądać wystawę fotografii Bartosza Dziamskiego z cyklu Królowie nocy.

Bartosz Dziamski, „Królowie nocy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartosz Dziamski, „Królowie nocy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Żeby społeczeństwo nie rozpadło się na luźny zbiór jednostek, które nie potrafią się ze sobą komunikować, powiedział ktoś ostatnio, należy opowiadać. O wszystkich. Królowe nocy Dziamskiego to jedna z najmocniejszych opowieści fotograficznych o marginalnych społecznościach w Polsce ostatnich lat. Drag queens to subkultura subkultury. Mężczyźni, uwielbiający przebierać się za kobiety, ale po to, by wystąpić na scenie. Przeważnie homoseksualiści, bardzo rzadko – transwestyci oraz osoby heteroseksualne. Jak mówi autor cyklu – uprawiają sceniczny ekshibicjonizm. (…)

Zdjęcia z tego świata mają siłę dynamitu, rozpierają je emocje, tempo, autokreacje bohaterów. Nie ma chwili na wyciszenie poza minutą przed lustrem, gdy maluje się oczy. Taki świat kogoś z zewnątrz obezwładnia, sam fotograf zauważył, że początkowo był stremowany. Koloru jest tu aż tyle, że zdjęcia musiały być czarno-białe. Są wyraziste, mocne, po brzegi wypełnione wewnętrznym power królowych sceny i nocy. Jest w nich cała ich desperacja i jestestwo, z którymi z pewnością nie daje się łatwo żyć.

Monika Piotrowska, kurator wystawy

Bartosz Dziamski (ur. 1983 r.) fotograf niezależny; pracuje nad autorskimi projektami i prowadzi działalność o charakterze fotograficznym. Współpracował z Agencją TAMTAM z Poznania oraz Agencją Reporter z Warszawy. Jest laureatem konkursów fotografii prasowej, m.in. BZ WBK Press Foto 2005, Wielkopolska Press Photo 2005 i 2012, VI edycji Konkursu Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2005. Publikował m.in. w polskim wydaniu Newsweeka, Przekroju, Forbes; współpracuje z Dziennikiem Gazetą Prawną.

Interesuje go życie na pograniczu polsko-niemieckim – brał udział w zbiorowej wystawie polsko-niemieckiej Przez rzekę (2006-2007, Zgorzelec, Berlin, Arles), pracuje nad projektem Pogranicze. Fotografuje życie codzienne i zjawiska społeczno-kulturowe zachodzące w Polsce (kilkuletni projekt PKS – osiem dni z życia powiatu kościańskiego, pozostające w trakcie realizacji: Królowe nocy i Festyn), ale też zagranicą (Pomarańczowa Rewolucja na Ukrainie, Bułgaria przed wejściem do Unii Europejskiej). W 2004 r. był zaangażowany w organizację wystawy Galeria bezdomna w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Kurator wystawy: Monika Piotrowska

Bartosz Dziamski, Królowie nocy
Wernisaż: 24 kwietnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 22 maja 2013 roku
Galeria 2pir
Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa
Ul. Kutrzeby 10
Poznań

Dodaj komentarz