• 2013-04-12

Polka zwyciężczynią konkursu Fashion Culture

Wygraną Polki – Anki Letycji Walickiej – zakończyła się II edycja polsko-brytyjskiego projektu Fashion Culture, podczas którego zostały zaprezentowane kolekcje dwunastu absolwentów najlepszych uczelni modowych.

Anka Letycja Walicka fot. Michele Ardu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anka Letycja Walicka fot. Michele Ardu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Druga edycja Fashion Culture odbyła się 6 kwietnia 2013 roku w Londynie, w pałacu White House księcia Jana Żylińskiego. Zgromadzonym gościom swoje kolekcje pokazywały dwie absolwentki Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru – Anka Letycja Walicka i Marta Makary, a także absolwenci m.in. Central Saint Martins College of Arts and Design i London College of Fashion. Impreza odbyła się pod auspicjami Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie i T-Mobile Fashion.

Kolekcje młodych projektantów oceniało jury pod przewodnictwem polskiego arystokraty Jana Żylińskiego w skład którego weszli projektanci Joanna Klimas, Ziad Ghanem, Gosia Baczyńska, Maciej Zień i Agata Koschmieder, a także redaktor Michał Zaczyński – wicenaczelny Fashionmagazine, stylistka TVN Dorota Williams, redaktor naczelny magazynu KMAG Mikołaj Komar, dyrektor SAPU Joanna Gaweł, patron finansowy LCF Oliver Rothschield, stylista fryzur Roy Hayward, oraz Paul McNicholl – dziekan School of Design and Technology, London College of Fashion. To oni zdecydowali, że główna nagroda, którą jest dwumiesięczny płatny staż w prestiżowej pracowni krawieckiej Meyer&Mortimer powędruje do Anki Letycji Walickiej, autorki kolekcji zatytułowanej N-HIL, która pokonała konkurentów przeważającą ilością głosów. Warto wspomnieć, że firma Meyer&Mortimer istnieje od XVII wieku i szyje ubrania dla członków rodziny królewskiej i gwardii Królowej Elżbiety, co świadczy o tym, jak wysokiej rangi jest to wyróżnienie.

Charakter nagrodzonej kolekcji najlepiej opisuje sama autorka:

Chciałam stworzyć surowy charakter kolekcji jak również efekt trójwymiarowości i złudzenia optycznego. Ogólnie – kontrastowe połączenia materiałów sztucznych i naturalnych, gładkich i fakturalnych, ciężkich i lekkich. Dzięki zamkom błyskawicznym, zapinanym i rozpinanym w różnych kombinacjach, można nadać ubraniom różne formy. Podeszwy – koturny, podobnie jak rzeźbione ręcznie dłonie w butach, zostały wykonane z drzewa lipowego, zaś cholewki z koziej skórki: futerka oraz bydlęcej. Dzięki szczególnym proporcjom butów, sylwetki zdają się unosić lekko nad ziemią – mimo warstw materiałów i nagromadzenia tkanin. Drewniane dłonie występują nie tylko w rzeźbieniach koturn, ale i jako element akcesoriów, na przykładów postaci naramiennika. Odnalazłam też spójność pomiędzy liniami papilarnymi opuszków palców i… słojami w drewnie. Oba rodzaje linii zostały zgeometryzowane do formy trapezu. Stał się on figurą wyjściową nie tylko do samych druków, ale i do budowania kształtów i konstrukcji poszczególnych sylwetek.

Anka Letycja Walicka może się poszczycić wieloma wcześniejszymi osiągnięciami. Zdobyła główną nagrodę Rady Wysokich Krawców i Rady Mediów na Cracow Fashion Awards 2012, zdobyła główną nagrodę za najlepsza kolekcję na konkursie Habitus Baltija 2012 – stypendium w New Academy of Fine Arts of Milan, zdobyła Złotą Nitkę Jury Mediów 2012, wyróżnienie Jury Kreatorów Złota Nitka 2012, zajęła drugie miejsce na OFF Fashion 2012 w Kielcach, pierwsze miejsce w konkursie organizowanym dla studentów SAPU przez Polską Akcję Humanitarną Kolekcja dla Pajacyka 2010. Oprócz tego zajęła pierwsze miejsce na Warsztatach ART AND FASHION FESTIVAL 2012 w Poznaniu, dzięki którym pojedzie odbyć prestiżowy staż w Central Saint Martins w Londynie.

Drugie i trzecie miejsce zdobyli absolwenci Central Saint Martins w Londynie – James Castle oraz Aimee Matthew-John.

Fashion Culture
6 kwietnia 2013 r.
Londyn

Dodaj komentarz