• 2013-04-11

Szymon Szcześniak – Into the Wild

Od 19 kwietnia w Galerii Dedo w Krakowie będzie można oglądać wystawę fotografii Szymona Szcześniaka pt. Into the Wild.

Fot. Szymon Szcześniak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Szymon Szcześniak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdjęcia z cyklu Into the Wild, są zapisem podróży przez Kalifornię, którą Artysta odbył w 2011 roku. Przedstawiają ludzi i miejsca, w których żyją; powstały w miejscowościach: Bombay Beach, Salton Sea, Niland, Death Valley, Ballarat, Slab City i Joshua Tree. Podróż tylko częściowo zaspokoiła marzenie Artysty – pragnienie powrotu na łono natury.

Mając w głowie zdjęcia krajobrazów Jean Loup Sieff’a, pożyczył samochód i skierował się na pustkowia, do Doliny Śmierci. To było jak daleka podróż w odwiedziny u starych znajomych, których od dawna się nie widziało. Godziny jazdy po pustkowiu wprowadzają w pewnego rodzaju trans, który oczyszcza umysł i wyostrza wszystkie zmysły. Ten nastrój jest bardzo odczuwalny w fotografiach, pełnych skrajnych uczuć towarzyszących Artyście w podróży, dojmującej samotności, przeplatanej olbrzymim zachwytem przyrodą i ludźmi.

W oślepiającym świetle wschodzącego słońca pustyni, rozpadająca się architektura przypomina tu scenografię filmową. Bez elektryczności, wody i innych udogodnień, kilka domów letniskowych i przyczep kempingowych. Skupisko ludzi, którzy z rożnych przyczyn znaleźli się w tym samym miejscu, uciekając przed przeszłością, cywilizacja, prawem, swoimi demonami i systemem. Czas tu nie istnieje, a o przyszłości nie mówi się.

Jest to bardzo osobisty projekt, który Autor tak wspomina:

Czuję absolutne uwielbienie i ogromny szacunek dla tych facetów. Każdy z nich opowiedział mi jakąś historię. Stając przed obiektywem mojej Leiki podarował mi cząstkę siebie. Jestem Im za to ogromnie wdzięczny. Mam nadzieję, że ślad tej więzi pomiędzy fotografem i bohaterem fotografii pozostał na moich kadrach.

Szymon Szcześniak (1975), absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie w 2004 r., wykładowca Akademii Fotografii. Specjalizuje się w fotografii portretowej. Wystawiał m.in. w Port Autonome Gallery, Paryż (2004), Galerii OBOK ZPAF, Warszawa (2006), Yours Gallery, Warszawa (2007), Galerii MELON, Warszawa (2009), Leica Gallery Warszawa (2012), Leica Gallery Solms (2012) oraz Studio Las, Warszawa (2012).

Szymon Szcześniak, Into the Wild
Wernisaż: 18 kwietnia 2013 roku, godz. 20.00
Wystawa potrwa do 16 maja 2013 roku
Galeria Dedo
ul. Sławkowska 26a (w oficynie)
Kraków

Dodaj komentarz