• 2013-04-11

Stanislav Kolibal w Galerii Foksal

Od 29 kwietnia w Galerii Foksal MCKiS w Warszawie będzie można oglądać wystawę Stanislava Kolibala pt. Czarne, Białe, Szare.

Stanislav Kolibal, fot. Jaroslav Brabec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanislav Kolibal, fot. Jaroslav Brabec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Stanislava Kolibala w Galerii Foksal jest pierwszą prezentacją sztuki tego wybitnego twórcy w tym miejscu, choć kierujący Galerią chcieli pokazać jego prace już w latach 70. Niestety próby zorganizowania pokazów czeskich, słowackich, czy innych artystów z tzw. krajów socjalistycznych spotykały się ze zdecydowanym sprzeciwem ówczesnego Ministerstwa Kultury. Niemniej za sprawą Ryszarda Stanisławskiego – dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi, współpracującego blisko z Galerią Foksal kontakty polsko-czeskie były na tyle żywe, że artyści mieli możliwość poznać warszawską galerię.

Należy zaznaczyć, że w przypadku łódzkiego muzeum zaowocowało to utworzeniem kolekcji awangardowej sztuki Czechów i Słowaków, zabronionej w Czechosłowacji po roku 1968.Obecna wystawa wypełnia tę białą plamę w historii Galerii Foksal, choć nie jest to oczywiście wystawa historyczna. Na ekspozycję Czarne, Białe, Szare składa się ponad 20 prac specjalnie wyselekcjonowanych przez artystę w autorskiej aranżacji przestrzeni. Pochodzą głównie z ostatniego okresu twórczości, ale można też odnaleźć odniesienia do lat 70.

Stanislav Kolibal należy do światowej czołówki przedstawicieli tzw. abstrakcji zimnej. Posługuje się w swych artystycznych kreacjach językiem geometrii. Krytycy odczytywali w jego twórczości nawiązania do konceptualizmu, minima artu czy Arte Povera. Procesualny charakter jego dzieła nie pozwala na zaszufladkowanie go do kategorii rzeźby. Ten gatunek sztuki przeszedł przecież, w ciągu ostatniego półwiecza zasadniczą transformację, a Kolibal wniósł do niej swój znaczący wkład. Do pojęć: obiektu czy instalacji dochodził w wyniku indywidualnego rozwoju swojej sztuki już od lat 60. W latach 70., gdy nie mógł urządzać publicznych pokazów, tworzył w swej prywatnej pracowni niezwykłe instalacje. Aspekt plastycznego aranżowania przestrzeni dla prezentacji dzieła rzeźbiarskiego stał się wysoko cenioną przez krytyków wartością wystaw realizowanych przez Kolibala.

Stanislav Kolibal (ur. 12 listopada 1925 r., Orlová) jest jedną z najważniejszych postaci czeskiej sztuki nowoczesnej. Już w latach 50., a zwłaszcza 60., kiedy to na fali relatywnej odwilży politycznej w sztuce pojawiły się niemal wszystkie awangardowe tendencje sztuki światowej, należał do najsilniejszych osobowości tamtejszej sceny artystycznej. Obok m.in. Václava Boštíka i Adrieny Šimotovej był wiodącym artystą założonej w 1960 r. legendarnej grupy UB 12, której działalności zakazały władze komunistyczne w 1970 r. Dopiero po aksamitnej rewolucji powrócił do oficjalnego życia artystycznego. W latach 1990-1993 pracował jako profesor Akademii Sztuk Pięknych w Pradze. W roku 2012 zaprezentował swe dzieła na wielkiej retrospektywnej wystawie Inny Świat na Zamku na Hradczanach w Pradze.

Jego dzieła znajdują się w kolekcjach, m.in.: Guggenheim Museum, Tate Gallery w Londynie, a w Polsce w: Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Kurator wystawy: Martin Dostál,
Kurator projektu: Lech Stangret
Wystawa współorganizowana z: Czeskim Centrum w Warszawie oraz we współpracy z Galerią Zdenĕk Sklenář z Pragi

Stanislav Kolibal, Czarne, Białe, Szare
Wernisaż: 26 kwietnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 7 czerwca 2013 roku
Galeria Foksal MCKiS
ul. Foksal 1/4
Warszawa

Dodaj komentarz