• 2013-04-11

Obchody 70. Rocznicy Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie wraz z Fundacją Shalom zapraszają od 13 kwietnia do 15 maja na uroczyste obchody 70. Rocznicy Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich (źródło: mat. prasowe)

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich (źródło: mat. prasowe)

Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 na terenie warszawskiego getta. To zbrojne wystąpienie żydowskich podziemnych formacji zbrojnych było pierwszym miejskim aktem powstańczym w okupowanej przez Niemców Europie i nie miało celów militarnych – było desperackim aktem wyboru godnej śmierci z bronią w ręku, jak i odwetu na prześladowcach. Ze względu na swoją symboliczną wymowę, powstanie w getcie warszawskim uważane jest przez naród żydowski za jedno z najważniejszych wydarzeń w jego historii.

W ramach obchodów rocznicy będzie można wziąć udział w warsztatach, pokazach filmowych, spotkaniach, panelach dyskusyjnych, grach miejskich i spektaklach:

 • 13 kwietnia o godz. 11.00 odbędą się przeznaczone dla dorosłych, warsztaty piosenki jidysz czasów okupacji, prowadzone przez Teresę Wrońską. W tym samym czasie odbędą się warsztaty dla dzieci Opowieści-przypowieści z Krochmalnej.
 • 16 kwietnia w ramach wtorkowych pokazów filmowych w Centrum Kultury Jidysz o godz. 18.30 będzie można zobaczyć dokumentalny film pt. Bundowcy, którego bohaterzy opowiedzą swoje osobiste historie na tle dziejów Powszechnego Żydowskiego Związku Robotniczego na Litwie, w Polsce i Rosji.
 • 16 i 17 kwietnia o godz. 19.00 Teatr Żydowski zaprezentuje spektakl o Holokauście pt. Walizka, wyreżyserowany przez Dorotę Ignatjew.
 • 18 kwietnia, około północy pod Pomnikiem Bohaterów Getta odbędzie się symboliczna uroczystość dla upamiętnienia bojowników getta warszawskiego z udziałem solistów Orkiestry Filharmoników Izraelskich i Zubina Mehty.
 • 19 i 20 kwietnia o godz. 19.00 i 21 kwietnia o godz. 18.00 w Teatrze Żydowskim wystawiony zostanie spektakl będący zapisem wspomnień Janusza Korczaka z ostatniej nocy przed Zagładą pt. Noc całego życia w reżyserii Szymona Szurmieja.
 • 21 kwietnia 0 godz. 12.00 odbędzie się wirtualny spacer po getcie warszawskim wraz z Jerzym S. Majewskim.
  O godz. 14.00 – Radio balet w Ogrodzie Krasińskich – gra miejska. O godz. 15.00 w Centrum Kultury Jidysz odbędzie się czytanie performatywne I życie toczy się dalej na podstawie Dziennika z getta warszawskiego Mary Berg. O godz. 17.00 Centrum Kultury Jidysz zaprasza na pokaz filmu pt. Ulica Graniczna.
 • 28 kwietnia o godz. 11.00 Spacer śladami powstania w getcie warszawskim.
 • 30 kwietnia i 7 maja o godz. 18.30 w Centrum Kultury Jidysz w ramach Muranowskiego Dyskusyjnego Klubu Literackiego odbędą się spotkania poświęcone powieści Poli Gojawiczyńskiej Dziewczęta z Nowolipek.
 • 7 maja o godz. 18.00 w Klubie Mamele artyści Teatru Żydowskiego wraz z dziećmi w ramach przedstawienia Dzieci Getta wykonają oryginalne pieśni powstałe w getcie warszawskim.
 • 11 maja o godz. 11.00 uczestnicy gry miejskiej Ulicami dawnej Warszawy, ulicami getta poznają historię kultury i topografii przedwojennego i wojennego Muranowa.

Obchody 70. Rocznicy Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim
od 13 kwietnia do 15 maja 2013 roku
Warszawa

Dodaj komentarz