• 2013-04-11

Kresowa Odyseja w kierunku inwentaryzacji kościołów Lwowa

12 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się drugie spotkanie dla seniorów pt. Kresowa Odyseja, poświęcone inwentaryzacji kościołów Lwowa. Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu pt. Dojrzali do sztuki.

Spotkanie „Dojrzali do sztuki”, MCK w Krakowie, fot. Natalia Wiernik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkanie „Dojrzali do sztuki”, MCK w Krakowie, fot. Natalia Wiernik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl poświęcony jest powstaniu serii badawczo‑wydawniczej Materiały do Dziejów Sztuki Sakralnej na Ziemiach Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, wydawanej od 1993 r. przez Międzynarodowe Centrum Kultury. Fascynująca historia pionierskich wypraw studentów Instytutu Historii Sztuki inwentaryzujących zabytki, które po II wojnie światowej znalazły się poza granicami Polski, dzięki czemu ratowali je od zapomnienia i przekazywali pamięć o nich dla przyszłych pokoleń.

Poprowadzi je Marcin Biernat, absolwent Instytutu Historii Sztuki UJ, zajmuje się sztuką nowożytną i nowoczesną, a specjalizuje w inwentaryzacji zabytków. Wieloletni uczestnik programu inwentaryzacji zabytków sztuki sakralnej na kresach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Autor i współautor łącznie 23 monografii świątyń rzymsko-katolickich wt. 11–20 Materiałów do dziejów… wydawanych pod red. nauk. Prof. dra hab. Jana K. Ostrowskiego przez MCK w latach 2003–2013.

Kresowa Odyseja, drugie spotkanie
Z cyklu Dojrzali do sztuki
Spotkanie odbędzie się 12 kwietnia 2013 roku, godz. 11.00
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
Kraków

Dodaj komentarz