• 2013-04-11

Rzeźbiarskie Fungi Pe Julii Bistuły w Warszawie

Od 10 kwietnia w Galerii Promocyjnej w Warszawie można oglądać wystawę Julii Bistuły pt. Fungi Pe.

Julia Bistuła, „Fungi Pe”, detal, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Julia Bistuła, „Fungi Pe”, detal, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fungi Pe to cykl rzeźb wykonanych z tysięcy foliowych torebek, tworzywa polietylenowego w przemyśle oznaczonego symbolem PE. Przeciętna długość życia każdej z nich w konsumpcyjnym obiegu trwa dziesięć minut, a czas jej bytowania osiągnie pięćset lat. Kształty, które przybrały inspirowane są nowotworami i grzybami pasożytniczymi występującymi na obszarach leśnych. Ich finezyjne kształty obfitujące w nie regularności i deformacje, kryją w sobie niszczycielską siłę. Obecnie nasilenie patogennych zmian zachodzących w przyrodzie jest w dużej mierze skutkiem nadmiernej ingerencji człowieka w naturalną florę.

Ewolucja w tej sferze nie nadąża za rozwojem cywilizacyjnym, dlatego też zaczyna się buntować. Skupiając się na zaspokajaniu swoich potrzeb, człowiek staje się pasożytem planety na której żyje. Zapomina o swoim ograniczonym organicznym wymiarze. Plastik przenika do otoczenia i organizmów, stając się trudną do usunięcia naroślą, która pochłania coraz to nowe przestrzenie. Polietylenowe grzyby wyrastając z porzuconych śmieci pokazują wizje poniekąd z perspektywy przyśpieszonej ewolucji. Przedstawiają nową formę życia materii plastiku. Rzeźby są urzeczywistnieniem tego, co mogło by mieć miejsce w innej skali czasowej.

Praca DE jest rozważaniem momentu destrukcji, deformacji i degradacji. Rzeźba swoją formą nawiązuje do rakowatości występującej w pojedynczej strukturze drzewa tyle, że w o wiele większej skali. Po przez to zaburzenie wielkości pretenduje do skojarzenia z grzybem atomowym- wybuchem, którego kształt nie przypadkiem porównany jest do identycznych form występującego w przyrodzie. Moment jego wybuchu można rozpatrywać również w aspekcie szybkości rozwoju; nie tylko formy jaką przybiera. Tak jak w naturze pojawia się w błyskawicznym tempie. Jednak grzyb organiczny jest ściśle powiązany z całym biosystemem, ten zaś stworzony siłą ludzkiego umysłu jest pięknym okazem dominacji nad wszelką naturą prócz ludzkiej. Rzeźba również w swojej świetlistej formie nawiązuje do tego podobieństwa.

Julia Bistuła

Kurator: Jacek Werbanowski

Julia Bistuła, Fungi Pe
Wernisaż: 10 kwietnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 5 maja 2013 roku
Galeria Promocyjna
Rynek Starego Miasta 2
Warszawa

Dodaj komentarz