• 2013-04-11

Helmut Kajzar i ludzie pogranicza

14 kwietnia we Wrocławskim Teatrze Współczesnym o pograniczach Helmuta Kajzara mówić będą osoby pochodzące ze Śląska Cieszyńskiego: Janusz Klimsza, Jerzy Kronhold, Mirosława Pindór.

Pogranicza Helmuta Kajzara, Wrocławski Teatr Współczesny (źródło: materiały prasowe)

Pogranicza Helmuta Kajzara, Wrocławski Teatr Współczesny (źródło: materiały prasowe)

Helmut Kajzar, wybitny artysta teatru, pisarz, który w latach 70. i 80. XX w. był ściśle związany ze sceną przy Rzeźniczej – ewangelik urodzony w 1941 r. w Bielsku-Białej. Pisał o sobie: Urodziłem się i wychowałem na pograniczu, pograniczu państw, języków, kultur, wojny i pokoju. To zawieszenie – między – jest stygmatem nie do usunięcia. W 2001 r. w katolickiej Polsce premierem rządu był Jerzy Buzek, urodzony w Śmiłowicach na Zaolziu w 1940 r. – ewangelik. Jesienią 2001 r. laureatem nagrody literackiej Nike został Jerzy Pilch – ewangelik urodzony w 1952 r. w Wiśle. Na początku 2001 r. zdobywcą Pucharu Świata w skokach narciarskich został Adam Małysz – ewangelik, urodzony w 1977 r. w Wiśle. Wszyscy byli symbolami sukcesu. Co jest stygmatem nie do usunięcia Śląska Cieszyńskiego, że kształtuje tego rodzaju osobowości? Wielokulturowość, która sprzyja dialogowi? Poczucie obcości, które daje siłę realizacji życiowych celów? Dewizą bohatera zbiorowej wyobraźni, leczącego narodowe kompleksy, była chęć nie zwycięstwa, ale „oddania dobrego skoku”. Czy to jest ewangelicki etos pracy? O wymienionych wyżej tematach i o pograniczach Helmuta Kajzara mówić będą osoby pochodzące ze Śląska Cieszyńskiego: Janusz Klimsza, Jerzy Kronhold, Mirosława Pindór oraz osoby z innych pograniczy – Adam Zagajewski i Krzysztof Czyżewski.

Spotkanie poświęcone POGRANICZOM poprzedzi czytanie tekstów Helmuta Kajzara w wyborze i reżyserii Katarzyny Szyngiery, studentki IV roku reżyserii dramatu PWST w Krakowie.

Rozmowę prowadzi Krzysztof Czyżewski, dyrektor Ośrodka Pogranicze – Sztuk, Kultur, Narodów w Sejnach, dyrektor artystyczny Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Pogranicza Helmuta Kajzara
Wrocławski Teatr Współczesny, 14 kwietnia 2013 r., godz. 17.00

Dodaj komentarz