• 2013-04-11

Tuszyńska gościem PEN World Voices Festival

Na zaproszenie PEN American Center, największego oddziału najstarszej na świecie organizacji skupiającej literatów i działaczy praw człowieka, gościem dorocznego festiwalu literackiego PEN World Voices w dniach 29 kwietnia – 5 maja będzie Agata Tuszyńska.

Dziewiąta edycja PEN World Voices Festival będzie trwać od 29 kwietnia do 5 maja 2013, a uczestniczący w niej pisarze z całego świata będą dyskutować na temat roli odwagi w życiu osobistym, artystycznym i politycznym. Pod przewodnictwem Salmana Rushdiego, przewodniczącego tegorocznego festiwalu, goście PEN będą rozważać, jaki wpływ miała odwaga ludzi pióra na niedawne wydarzenia w najbardziej gorących politycznie regionach świata – w Birmie, Palestynie, RPA, na Haiti i w Guantanamo Bay – oraz wspominać godne szacunku akty osobistej odwagi literatów, które zamanifestowały się ostatnio w życiu codziennym. W programie festiwalu znajdą się dyskusje panelowe i kameralne dyskusje z udziałem dwóch gości, warsztaty z udziałem publiczności oraz spektakle i prezentacje odbywające się w różnych nowojorskich instytucjach. Kilka z festiwalowych imprez odbędzie się w Public Theater – ważnym ośrodku kulturalnym, artystycznym i intelektualnym; partnerem festiwalu są też hotele Standard w East Village i przy parku High Line, gdzie będzie się mieścić centrum informacyjne.

Agata Tuszyńska znana jest amerykańskim czytelnikom dzięki swoim dwóm książkom opublikowanym po angielsku  –  Lost Landscapes: In Search of Isaac Bashevis Singer and the Jews of Poland (Wm. Morrow, 1998) oraz od niedawna dostępnej w amerykańskich księgarniach biografii Vera Gran: The Accused (Alfred A. Knopf, 2013) poświęconej zapomnianej śpiewaczce z warszawskiego getta, którą Tuszyńska odnalazła w zapuszczonym paryskim mieszkaniu i przez trzy lata przeprowadzała z nią serię wywiadów. Pisarka będzie uczestniczyć w dwóch panelach: współorganizowanym przez magazyn Guernica poświęconym literaturze pamiętnikarskiej w ujęciu genderowym w Center for Jewish History, oraz w dyskusji nad dziełem i spuścizną rosyjskiego pisarza i dziennikarza Wasilija Grossmana w Public Theater. Tuszyńska będzie także uczestniczką spotkania w La Maison Française z udziałem znanego francuskiego autora Pierre’a Michona.

Innym polskim akcentem będzie prezentacja poetki Mary Karr, autorki bestsellerowej autobiografii The Liar’s Club, poświęcona Zbigniewowi Herbertowi w ramach panelu zatytułowanego Bravery in Poetry (Poeci i odwaga).

PEN World Voices Festival
Nowy Jork, od 29 kwietnia do 5 maja 2013

Dodaj komentarz