• 2013-04-10

Herzog o Wagnerze, Stanisławski o Herzogu

10 kwietnia Goethe-Institut i Filmoteka Narodowa w Warszawie zapraszają na ostatnie już spotkanie w ramach projektu Inne światy Wernera Herzoga, które odbędzie się w środę, w Kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej.

„Inne światy Wernera Herzoga” w Kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej (źródło: materiały prasowe)

„Inne światy Wernera Herzoga” w Kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej (źródło: materiały prasowe)

Inne światy Wernera Herzoga to szczególny projekt filmowy w 70-lecie urodzin reżysera,  pokazany w roku ubiegłym w Toruniu, Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, obejmujący projekcje wybitnych dzieł artysty i prezentujący wystawę ze zbiorem zdjęć pokazywanych po raz pierwszy publicznie. Wielomiesięczny projekt można dziś odczytać jak otworzenie wizualnej encyklopedii człowieczeństwa Herzoga, którą reżyser, ikona współczesnego kina autorskiego, zaczął tworzyć od 1962 roku, kiedy to nakręcił swój pierwszy film zatytułowany Herakles.

W programie:

  • promocja albumu monograficznego Krzysztofa Stanisławskiego HERZOG, pierwszej publikacji poświęconej reżyserowi w Polsce i jednej z nielicznych na świecie
  • multimedialna prezentacja wystaw Inne światy Wernera Herzoga w Toruniu i Wrocławiu
  • spotkanie, w którym udział biorą: Roman Gutek, szef i twórca festiwalu Nowe Horyzonty i American Film Festival, współzałożyciel firmy Gutek Film, Tadeusz Sobolewski, krytyk filmowy, dziennikarz, publicysta,  Krzysztof Stanisławski, kurator projektu Inne światy Wernera Herzoga
  • pokaz filmu

Świat staje się muzyką. Bayreuth przed premierą
reżyseria i scenariusz: Werner Herzog
Niemcy, 1994, 90 min.
muzyka: Richard Wagner motywy z oper Latający Holender, Parsifal, Lohengrin, Tristan i Isolda
Świat staje się muzyką to dokument przedstawiający słynny wagnerowski festiwal muzyki i teatru, który odbywa się rokrocznie w bawarskiej miejscowości Bayreuth.  Herzog portretuje przygotowania do kolejnej edycji wydarzenia w 1994 roku, podczas której zostały pokazane liczne inscenizacje operowe. Kamera reżysera zagląda za kulisy festiwalu, dotyka historii tego magicznego miejsca, śledzi gwar przygotowań, odkrywa tajemnice misterium opery. Herzog fascynuje i ujmuje widza swym sposobem patrzenia na ludzi i koncentracją na zupełnie nietypowych detalach.

Film jest pokazywany po raz pierwszy w Polsce i stanowi zapowiedź szeregu projektów filmowo-muzycznych  przygotowanych przez Goethe-Institut i poświęconych tegorocznej 200. rocznicy urodzin Richarda Wagnera.

Inne światy Wernera Herzoga w Kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej.
10 kwietna 2013 roku o godz. 19.00

Dodaj komentarz