• 2013-04-10

Zobacz Warszawę sprzed 100 lat

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do Fotoplastikonu Warszawskiego na jedną z najpopularniejszych i cieszących się największym zainteresowaniem wystaw tj. Warszawę sprzed 100 lat. Zdjęcia można oglądać do 18 kwietnia.

Wystawa „Warszawa sprzed 100 lat” (źródło: mat. prasowe)

Wystawa „Warszawa sprzed 100 lat” (źródło: mat. prasowe)

Wystawa składa się z 48 zdjęć stereoskopowych przekazanych Muzeum Powstania Warszawskiego przez panią Danutę Szlajmer, córkę pierwszego właściciela Fotoplastikonu. Na zdjęciach sceny z życia, które umożliwiają zapoznanie się z architekturą miejską, miejscami i sposobami wypoczynku, modą wyższych klas i odstającymi od niej ubiorami biedoty. Wnętrza mieszkań zachwycają bogatym wystrojem, ulice Starego Miasta tętnią życiem.

Zdjęcia ukazują nieznane widoki warszawskich okolic, które zaskakują. Podwarszawskie letniska, jakimi były wówczas Konstancin-Jeziorna i Bielany, walczą tu o uwagę z ubogimi uliczkami Starego Miasta, ruchliwość mostu Kierbedzia (teraz mostu Śląsko-Dąbrowskiego) ze spokojem Ogrodu Saskiego i Łazienek Królewskich. Prezentowane zdjęcia zostały zretuszowane i wyczyszczone.

Warszawa sprzed 100 lat
29 marca do 18 kwietnia 2013 roku
Fotoplastikon Warszawski, Warszawa

Dodaj komentarz