• 2013-04-10

Street art po żydowsku w Krakowie

Od 16 kwietnia w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie będzie można oglądać wystawę malarstwa wielkoformatowego pt. Street art po żydowsku.

Autor: Darek Paczkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Ola Piórek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie zaprezentowane zostaną unikatowe murale inspirowane szeroko pojętą kulturą żydowską. Prace te będą zaprojektowane i wykonane przez artystów zaproszonych specjalnie na potrzeby ekspozycji w naszym Muzeum. Na wystawie zobaczyć będzie można prace m.in. takich twórców jak: Nawer, Dariusz Paczkowski, Mikołaj Rejs, Pikaso, Adam Niburski oraz grupę związaną z krakowską Akademią Sztuk Pięknych w składzie: Jan Kutryba, Weronika Kasprzyk, Paulina Lichwicka i Ola Piórek. Korzystając z nowoczesnych form ekspresji, twórcy zaprezentują swoje autorskie spojrzenie na żywą i barwną kulturę żydowską.

Kuratorami wystawy są: Jacek Kabziński i Artur Wabik.

Planowana jest także prezentacja muralu na budynku Żydowskiego Muzeum Galicja, którego projekt wyłoniony został w konkursie Mural na muzeum, muzeum na mural.

Marcin Wierzchowski, autor o projekcie:

Projekt jest inspirowany żydowską wycinanką. Chciałem pokazać Izrael żyjący przez wieki w Krakowie, podczas diaspory (po prawej stronie), i Izrael dzisiejszy, który powrócił do miejsca wyjścia i rozwinął nowoczesne państwo. Oba światy wywodzą się z jednego pnia, a nad jego losami czuwa Opatrzność, czyli ręce Hamsa.

Street art po żydowsku
Wernisaż: 16 kwietnia 2013 roku, godz. 19.00
Żydowskie Muzeum Galicja
ul. Dajwór 18
Kraków

Dodaj komentarz