• 2013-04-10

Spotkania Opowiadaczy Słowodaję

Spotkania Opowiadaczy Słowodaję odbędą się między 13 a 14 kwietnia w Lublinie. Wydarzenie skierowane jest do dzieci w wieku od 4 do 8 lat.

Projekt „Słowodaję”, plakat (źródło: mat. prasowe)

Projekt „Słowodaję”, plakat (źródło: mat. prasowe)

Projekt Słowodaję… to święto mądrości słowa zawartej w niezwykłych historiach przedstawianych przez opowiadaczy z całego kraju oraz artystów działających w ramach ruchu odnowy tradycji opowiadania historii czyli storytelling revival. Kilkadziesiąt godzin opowieści urzeczywistnia się co roku w wyobraźni słuchaczy w otoczeniu magicznego lubelskiego Starego Miasta.

Program spotkań:

13 kwietnia o godz. 16.00: Budzenie świata
Spotkanie z baśniami, które prowadzą nas od zimy ku wiośnie. Będzie można usłyszeć opowieści, muzykę i pieśni z najróżniejszych stron świata: z Syberii, Bałkanów, Afryki i Orientu, które kryją w sobie sekrety pór roku.

Czas przemiany zimy w wiosnę jest szczególny. To czas pękania, poruszania wnętrza ziemi, rozmarzania życiodajnych soków. W innych częściach świata to czas, gdy czeka się na pierwsze deszcze, gdy wywołuje się wodę ukrytą we wnętrzu ziemi. To również czas szczególnego siłowania się ciemności i światła, mroku i słońca. Aby świat obudzić, wspólnie z dziećmi artyści będą wędrować szukając Matki Słońca, graniem, śpiewaniem i tańczeniem budząc i poruszając ziemię i wraz ze starą szamanką rzucą czar na Księcia Mrozu, który ze swojej srebrnej jurty na dalekiej Północy wypuszcza na świat lodowate wichry.
Opowiadają: Katarzyna Enemuo: opowieści, akordeon, śpiew, bębny. Iwona Sojka: opowieści, skrzypce.
Dla dzieci w wieku 4 – 8 lat.

Zenon Lewczuk, fot.T.Bylina (źródło: mat. prasowe)

Zenon Lewczuk, fot.T.Bylina (źródło: mat. prasowe)

14 kwietnia o godz. 11.00: Dlaczego miód jest słodki? Opowiadania i mity wokół wątków pszczelich i solarnych.
Będzie można dowiedzieć się, jak to właściwie z tym miodem było i o tym, jak słońce chciało się ożenić; autorzy opowiedzą o sporach wszelkiego stworzenia z samym Panem Bogiem. Na dzieci czekają odwiedziny mitycznych bohaterów: Glaukosa oraz Ikara i Dedala. Nie zabraknie muzyki bałkańskiej, pszczelich tańców-wywijańców, a dla amatorów miodu: miodowych niespodzianek.

Opowiada: Agnieszka Ayşen Kaim
Muzyka i śpiew: Marcin Zadronecki / Balkan Sevdah

Kto w ulu brzęczy – opowieści pszczelarza
Opowieści o pracy pszczół i pszczelarza. Co kryje w sobie ul, jak powstaje miód, dlaczego pszczoły lubią kwiaty? Będzie można odkryć tajemnice pszczelej pasieki.
Opowiada: Zenon Lewczuk, pszczelarz.
Dla dzieci w wieku 4 – 6 lat

Spotkania Opowiadaczy Słowodaję
13 i 14 kwietnia 2013 roku
Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a
Wstęp wolny

Dodaj komentarz