Sesja naukowa Polskie Art Deco w Płocku

22 kwietnia, na miesiąc przed premierą najnowszej ekranizacji Wielkiego Gatsby’ego – filmu zachwycającego dekoracjami w stylistyce międzywojnia – Płock po raz piąty gościć będzie bardziej kameralną, ale równie intrygującą co film sesję naukową.

Muzeum Mazowieckie Art Deco, plakat (źródło: mat. prasowe)

Muzeum Mazowieckie Art Deco, plakat (źródło: mat. prasowe)

Art Déco to jeden z najważniejszych i najbarwniejszych stylów w sztuce XX wieku, który równie mocno inspiruje dziś twórców popkultury, designerów, jak i historyków sztuki. Ci ostatni poświęcają art déco szczególną uwagę i po raz 5. wezmą udział w sesji naukowej Polskie Art Déco.

Organizowana przez Muzeum Mazowieckie w Płocku sesja Polskie Art Déco koncentruje się tym razem na tematyce związanej z rzeźbą i płaskorzeźbą tworzoną przez wybitnych artystów tego okresu. W zaplanowanych na od 22 do 23 kwietnia spotkaniach, wykładach weźmie udział 20 wykładowców reprezentujących uczelnie, muzea, instytucje kulturalne i naukowe z całego kraju, m.in.: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Zamek Królewski w Warszawie i Muzeum Narodowe w Warszawie, a także wydziały architektoniczne Politechniki Warszawskiej i Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Kolekcja Muzeum Mazowieckiego (źródło: mat. prasowe)

Kolekcja Muzeum Mazowieckiego (źródło: mat. prasowe)

Wykładowcy zaprezentują sylwetki takich artystek, jak Magdalena Gross czy Mika Mickun, a także wybitna metaloplastyczka i projektantka form przemysłowych Julia Keilowa albo Maria Łaszkiewicz – twórczyni kilimów i laureatka złotego medalu w Międzynarodowym Konkursie Amerykańskiego Instytutu Projektantów Wnętrz w Chicago w 1963 roku. Bliżej poznamy też twórczość Jana Ślusarczyka rzeźbiarza i pedagoga, profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Jana Reszki i Henryka Kuny. Miłośników intrygujących tematów z pogranicza historii i sztuki zainteresują z pewnością tropy art déco w jenieckich pracowniach rzeźbiarskich – w sowieckich łagrach i obozach na terenie Rzeszy a także prace rzeźbiarzy z Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem.

Odrębne wykłady poświęcone będą rzeźbiarskim zdobieniom budynków oraz górnośląskiej plastyce art déco w architekturze, sakralnej rzeźbie ołtarzowej oraz serdelkowatym dekoracjom charakterystycznym dla tzw. stylu wschodniomałopolskiego i pracom medalierskim w stylu art déco zgromadzonym w Muzeum Mazowieckim.
Organizatorem 5. sesji Polskie Art Déco jest Muzeum Mazowieckie w Płocku.

5. sesja Polskie Art Déco – Rzeźba i płaskorzeźba
od 22 do 23 kwietnia 2013 roku
Muzeum Żydów Mazowieckich
Płock

Dodaj komentarz