• 2013-04-10

Megitza i João de Sousa & Fado Polaco w Łodzi

Z jednej strony fado, jazz, flamenco i portugalski folklor tworzący unikalną wizję Fado Polaco; z drugiej – namiętny rytm i porywający serce śpiew. Megitza i João de Sousa wystąpią 11 kwietnia w łódzkiej Szafie. Osvaldo Golijov, kompozytor, zwycięzca nagrody Grammy, stwierdził: Nie ma nic bardziej zaskakującego, niż bycie świadkiem reinkarnacji duszy starego proroka w głosie młodej artystki.

Megitza i Joao De Sausa, koncert (źródło: mat. prasowe)

Megitza i Joao De Sausa, koncert (źródło: mat. prasowe)

Muzyka Megitzy opierając się częściowo na oryginalnych melodiach bałkańskich i podhalańskich, prezentuje muzykę różnych kultur. W 2008 roku artystka wydała debiutancką płytę Boleritza, o bardziej źródłowym brzmieniu, na której gościnnie wystąpił między innymi światowej sławy wirtuoz skrzypiec, Roby Lakatos. Cztery lata później, podczas koncertów w Polsce, Niemczech, Austrii i Szwajcarii promowała dwa kolejne albumy – Megitza i Legenda. Czteroletnia współpraca z chicagowskimi muzykami Andreasem Kapsalisem (gitara – to z nim Megitza wystąpi w łódzkiej Szafie), Jamie Gallagherem (perkusja) oraz Markiem Lichotą (bayan), zaowocowała setkami koncertów i występami na znacznych festiwalach w USA. W Chicago zespół Megitzy występował u boku znanych i cenionych grup z Polski – ikony podhalańskiej kultury muzycznej, Trebunie-Tutki, czy prężnie rozwijającego się zespołu nowej muzyki góralskiej – JazGot.

Tego samego wieczoru wystąpi bowiem João de Sousa, który pokazuje wyjątkowe i współczesne podejście do muzyki Fado, otwarte na nowe wpływy muzyczne i jednocześnie zachowujące tradycję. Fado, jazz, flamenco, portugalski folklor połączony z afrykańskimi i arabskimi inspiracjami tworzą unikalną wizję Fado Polaco. To współczesne połączenie portugalskiego dziedzictwa muzycznego: Fado i folkloru z polską kreatywnością i zmiennością. Wprawiony odbiorca może odnaleźć w Fado Polaco odwołania nawet do bogactwa muzycznego przedwojennej Polski, jak w duecie João z Natalią Grosiak Miłość ci wszystko wybaczy. Śpiewając João de Sousa tworzy opowieści o swoim saudade, o utraconej miłości, niesprawiedliwości na świecie, o codziennym życiu nad Atlantykiem i snuje refleksje na temat życia, i śmierci. Jego aksamitny i mocny głos wyraża nieodzowną życiową pasję a dzięki bogatej skali wyrazu wywołuje wzruszenie i melancholię, uwodzi świeżością, młodością, oryginalnością.

Megitza- czyli Małgorzata Babiarz  to polska wokalistka, kompozytorka i kontrabasistka. Łączy world music z nowoczesnym brzmieniem jazzu, popu, surf rocka, oraz swingu. Przez kilkanaście lat rozwijała swoją karierę w USA. Latem 2012 wróciła do Polski z dwiema nowymi płytami Legenda i Megitza, by kontynuować tradycje koncertowe w Polsce.

João Nuno Faria Teixeira de Sousa – urodzony w Porto, skąd wyjechał w 2003 roku;  najpierw do Barcelony, potem do Londynu, aby w końcu osiąść we Wrocławiu. Artysta wydał dwie płyty: z projektem Pensão Listopad (portugalski i polski folk łączący się z jazzem) i formacją João gdzie flirtuje z muzyką pop, zachowując swój charakterystyczny liryzm i ambicje muzyczne. Głos Portugalczyka znany jest również z projektu Ariel Ramirez Tango i współpracy z Mikromusic i Smolikiem.

Megitza i João de Sousa & Fado Polaco
11 kwietnia 2013 r., godz. 20.00
ul. Rewolucji 1905 roku nr. 10, Łódź
Klub Muzyczny Szafa

Dodaj komentarz