• 2013-04-10

Mamy reprezentanta podczas Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy

19 letni Kristóf Szabó z Warszawy wygrał 7 kwietnia w studiu TVP Kultura krajowe eliminacje do Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Będzie reprezentował Polskę na międzynarodowym finale w Operze Bałtyckiej i Bałtyckim Teatrze Tańca w Gdańsku 14 czerwca.

Kristóf Szabó - krajowe eliminacje do Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy (źródło: materiały prasowe)

Kristóf Szabó - krajowe eliminacje do Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy (źródło: materiały prasowe)

W krajowych eliminacjach Konkursu na scenie w tańcu współczesnym zmierzyło się 10 tancerzy wybranych na podstawie ich dotychczasowych osiągnięć artystycznych przez TVP Kultura, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzyki i Tańca.

Każdy z uczestników wykonał 1,5-minutowy solowy układ choreograficzny do dowolnie wybranej muzyki, a następnie zaprezentował się w choreografii grupowej, przygotowanej pod okiem Jacka Tyskiego – solisty Polskiego Baletu Narodowego, tancerza, choreografa.

Wybór był bardzo trudny, cała dziesiątka jest bardzo utalentowana ale myślę, że Kristof Szabó ma największe szanse na wygranie w finale Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy, który odbędzie się już za dwa miesiące.  – tak uzasadniła wybór laureata Ewa Wycichowska Przewodnicząca  jury krajowych eliminacji do Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy, w skład którego weszli: jeszcze Jacek Przybyłowicz i Grzegorz Pańtak.

Finałowe zmagania Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy odbędą się 14 czerwca w Operze Bałtyckiej i Bałtyckim Teatrze Tańca w Gdańsku z udziałem dziesięciu tancerzy, reprezentujących takie europejskie kraje jak: Armenia, Białoruś, Czechy, Holandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Słowenia, Szwecja, Ukraina.

Kristóf Szabó urodził się w 1994 r. Jest uczniem ostatniej klasy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. Był uczestnikiem międzynarodowych warsztatów tanecznych w Berlinie, wspieranych przez William Forsythe & Semperoper Ballett Dresden (warsztaty z: Dawid Dawson, Patrick Armand, Aron S. Watkin, Ana Catalina Roman, Laura Graham, Rebecca Galdstone).

Eliminacje do Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy
Warszawa, 7 kwietnia 2013 r.

Dodaj komentarz