• 2013-04-10

Jurry Zieliński w Nowym Jorku

Od 10 kwietnia w eksperymentalnym Oku w Nowym Jorku można oglądać wystawę prac Jurry’ego Zielińskiego. Będzie to pierwsza indywidualna ekspozycja zagraniczna dzieł tego malarza. Przygotowała ją kuratorka Alison Gingeras.

Jurry Zieliński, „Polski akt małżeństwa”, 1974, reprodukcja z Archiwum Galerii Zderzak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jurry Zieliński, „Polski akt małżeństwa”, 1974, reprodukcja z Archiwum Galerii Zderzak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jurry Zieliński, zdaniem organizatorów wystawy, jedna z czołowych postaci europejskiego Pop Artu, „w latach 60. i 70. robił prace o przewrotnej psychologii, nasycone silnie anty-establishmentowym przesłaniem. Radykalizm sztuki Zielinskiego sprawił, że jego dzieło na długo zostało wymazane z mainstreamu polskiej historii sztuki i dopiero teraz zyskuje znaczenie międzynarodowe dzięki swym związkom z szerokim nurtem sztuki powojennej światowej. Dla Zielińskiego wysublimowany język Pop Artu okazał się idealnym nośnikiem charakterystycznego, indywidualnego stylu pełnego dowcipnych i przenikliwych komentarzy do najistotniejszych dylematów epoki.

Na październik zapowiadana jest szersza prezentacja dzieł artysty w galerii Luxembourg & Dayan w Londynie, jak również ich udział w wystawach międzynarodowych, prezentujących nurt Pop Artu. W załączniku informacja prasowa nowojorskiej galerii.

Jurry Zieliński (1943-1980)
Wystawę można oglądać od 10 kwietnia do 4 maja 2013 roku
Oko w Nowym Jorku

Dodaj komentarz