• 2013-04-10

Gdynia – Zobaczyć na nowo

Centrum Designu Gdynia zaprasza 11 i 25 maja na cykl warsztatów edukacyjnych dla dzieci dotyczących architektury i urbanistyki Gdyni: Gdynia – Zobaczyć na nowo.

Gdynia – Zobaczyć na nowo, czyli rzeczy, które zauważasz wokoło, gdy... już wiesz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gdynia – Zobaczyć na nowo, czyli rzeczy, które zauważasz wokoło, gdy... już wiesz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Lasota, architekt i urbanistka, zabierze dzieci w świat gier i zabaw, podczas których uczestnicy warsztatów zapoznają się z wyjątkową architekturą miasta, rozwiną swoją zdolność krytycznego myślenia, poczucie estetyki oraz kreatywność. Poznają architekturę Gdyni, jakiej dotychczas nie zauważały.

Warsztaty polegają na przeprowadzeniu serii gier, zabaw w skojarzenia oraz znajdowania podobieństw i różnic w oparciu o elementy charakterystycznej dla gdyńskiej zabudowy.

Zabawa z losowo wybranymi karteczkami dotyczącymi emocji i odczuć stanie się pretekstem do rozmów i swobodnej analizy wrażeń. Fiszki z zapisanymi hasłami architektonicznymi pozwolą młodym uczestnikom zapoznać się z podstawową terminologią, w efekcie czego ich zasób słownictwa wzbogaci się o pojęcia opisujące otaczającą ich rzeczywistość i przestrzeń miejską. Gra w karty oparta na zdjęciach z elementami architektury Miasta Gdyni ułatwi dzieciom rozpoznawanie stylów, a także zwróci ich uwagę na charakter i różnorodność zabudowy miasta. W trakcie warsztatów zaplanowany jest również krótki spacer po centrum Gdyni, gdzie uczestnicy w praktyce wykorzystają wiedzę zdobytą podczas pierwszej części zajęć.

Ideą warsztatów jest stymulowanie świadomości charakteru i tożsamości Gdyni wśród młodych mieszkańców miasta. Interakcje pobudzają dzieci do uczestnictwa, rozwijają ich wyobraźnię, poszerzają horyzonty poznawcze oraz zwiększają świadomość otoczenia. Kolejno budują spostrzegawczość, stymulują do spojrzenia na otoczenie innym okiem, do bardziej świadomego odbierania przestrzeni oraz ułatwiają odbiór bodźców zewnętrznych. Są świetnym fundamentem pod procesy myślowe wpływające na wszechstronny rozwój osobowości u najmłodszych. Poprzez skłanianie do spontanicznych reakcji uaktywniają u dzieci twórcze działanie, pobudzają do kształtowania poglądów i ich śmiałego, nieskrępowanego wyrażania, a także werbalizowania tego, jak postrzegają otaczający je świat.

Warsztaty są skierowane do dzieci w wieku 8-12 lat.

Gdynia – Zobaczyć na nowo, czyli rzeczy, które zauważasz wokoło, gdy… już wiesz
11 i 25 maja 2013 r., godz. 10.30-13.30
Pomorski Park Naukowo Technologiczny
Gdynia

Dodaj komentarz