• 2013-04-10

Polskie kino na Arbacie… Festiwal Filmów Polskich Wisła

Od 18 do 28 kwietnia na Arbacie w jednym z najstarszych kin świata – moskiewskim Chudożestwiennym potrwa 6. Festiwal Filmów Polskich w Rosji Wisła.

6. Festiwal Filmów Polskich w Rosji (źródło: materiały prasowe organizatora)

6. Festiwal Filmów Polskich w Rosji (źródło: materiały prasowe organizatora)

Już w kwietniu mieszkańcy Moskwy tradycyjnie zostaną zabrani w niezapomniany rejs, którego trasę wyznaczą wyśmienite polskie produkcje filmowe, a wśród załogi znajdą się ich wybitni twórcy. Festiwal Filmów Polskich Wisła po raz szósty, zmywając na swojej drodze utarte stereotypy i konwenanse, wpłynie do stolicy Rosji w dniach 18-28 kwietnia 2013 roku, a następnie przycumuje w kilkunastu rosyjskich miastach.

Wisła wystartuje 18 kwietnia na Arbacie w jednym z najstarszych kin świata – moskiewskim Chudożestwiennym. Ceremonię otwarcia poprowadzi aktorka Joanna Moro – odtwórczyni roli Anny German w głośnej produkcji rosyjskiej o wybitnej polskiej piosenkarce. Podczas uroczystości zaprezentowany zostanie film Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć w reżyserii Patryka Vegi. Gościem honorowym będzie uwielbiany przez naszych wschodnich sąsiadów, znakomity aktor Stanisław Mikulski.

Przez kolejne dziesięć dni mieszkańcy Moskwy tradycyjnie zapoznają się z najnowszymi polskimi filmami w ramach wiślanego Kina Konkursowego. W kluczowej sekcji Festiwalu znajdzie się m.in. zdobywca Złotych Lwów na 37. Gdynia Film Festival – wstrząsający dramat W ciemności Agnieszki Holland. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć film Waldemara Krzystka 80 milionów, ukazujący autentyczną historię młodych działaczy Solidarności z Dolnego Śląska. W sekcji konkursowej nie zabraknie zdobywcy największej ilości tegorocznych statuetek Polskiej Akademii Filmowej – Obławy w reżyserii Marcina Krzyształowicza. W ramach filmów z historią w tle, zostanie zaprezentowane również Pokłosie Władysława Pasikowskiego z nagrodzonym Orłem za najlepszą główną rolę męską Maciejem Stuhrem. W Konkursie Głównym zaprezentowany zostanie także bijący rekordy popularności obraz Leszka Dawida Jesteś Bogiem, który opowiada o członkach legendarnej hip-hopowej grupy Paktofonika.

O Nagrodę Słonia zawalczy Mój rower Piotra Trzaskalskiego ze znakomitą kreacją aktorską Michała Urbaniaka – laureata Orła w kategorii Odkrycie roku. Pod ocenę rosyjskiej publiczności oddany zostanie również debiut fabularny Filipa Marczewskiego Bez wstydu, który przedstawia trudną historię dwójki rodzeństwa. Wielbicielom mocnych wrażeń zaproponowany zostanie thriller z wątkiem psychologicznym Supermarket w reżyserii Macieja Żaka. W festiwalowym Konkursie znajdą się dwa filmy znakomitej Małgorzaty Szumowskiej – kontrowersyjny Sponsoring oraz najnowszy obraz W imię…, opowiadający historię księdza, który zakłada w małej parafii ognisko dla trudnej młodzieży.

Sekcja konkursowa przedstawi kryminał Uwikłanie Jacka Bromskiego, zrealizowany na podstawie książki Zygmunta Miłoszewskiego o tym samym tytule. Moskiewscy kinomani obejrzą także nowy film Jana Jakuba Kolskiego Zabić bobra, który zyskał pozytywne opinie na prestiżowym 47. MFF w Karlowych Warach, a odtwórca jednej z ról głównych – Eryk Lubos – wrócił do Polski z przyznawaną tam główną nagrodą aktorską. Listę tytułów konkursowych zamyka rewelacyjny obraz Baby są jakieś inne w reżyserii Marka Koterskiego, będącego już wcześniej inspiracją dla rosyjskich twórców. Film ze znakomitym duetem aktorskim Roberta Więckiewicza i Adama Woronowicza otworzy tym samym retrospektywę dzieł Marka Koterskiego na 6. Wiśle.

Najlepszemu filmowi konkursowemu Jury 6. Festiwalu Wisła w składzie – Wiktor Matizen, Swietłana Chochriakowa, Susanna Alperina i Leonid Pawliuczik – wręczy Słonia – Nagrodę Izby Filmoznawców i Krytyków Filmowych Rosji.

Festiwal Filmów Polskich Wisła
18-28 kwietnia 2013 r.
Moskwa, Rosja

Dodaj komentarz