• 2013-04-10

Alexander Fuller i dzieciństwo w Afryce

3 kwietnia nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się książka Alexandra Fullera Dziś wieczorem nie schodzimy na psy.

Alexander Fuller, „Dziś wieczorem nie schodzimy na psy”, Wydawnictwo Czarne (źródło: materiały prasowe)

Alexander Fuller, „Dziś wieczorem nie schodzimy na psy”, Wydawnictwo Czarne (źródło: materiały prasowe)

Dziś wieczorem nie schodźmy na psy to porywająca opowieść o dzieciństwie spędzonym w Afryce – zniewalająco pięknym, ale i pełnym grozy, beztroskim, choć czasem bolesnym i trudnym. Alexandra Fuller przenikliwie opisuje tamte niespokojne lata i pękającą bańkę anglocentryzmu. Z czułością i humorem opowiada losy swojej rodziny, która mimo niechęci do miejscowej ludności, ciężkich warunków życia i niesprzyjającej fortuny nie wyobrażała sobie życia poza Afryką. Choć jest to wspomnienie niespokojnego życia w miejscu często niegościnnym, Fuller potrafi znaleźć śmiech tam, gdzie nie ma z czego się cieszyć.

Książka jest laureatką Winifred Holtby Memorial Prize 2002, była także nominowana do nagrody za debiut przyznawanej przez dziennik The Guardian, w 2002 roku uznana została za jedną z najważniejszych książek roku według dziennika The New York Times, a w 2003 zdobyła tytuł Książki Roku w kategorii Literatura faktu przyznawany przez Amerykańskie Stowarzyszenie Księgarzy w ramach programu Book Sense.

To nie jest opowieść polityczna ani historia Imperium Brytyjskiego. To opowieść o tym, jak pewna Afrykanka pogodziła się ze skomplikowaną historią swojej rodziny, to historia miłości do tego kontynentu.
Alexandra Fuller

Alexander Fuller, Dziś wieczorem nie schodzimy na psy
Wydawnictwo Czarne
premiera: 3 kwietnia 2013 r.

Dodaj komentarz