• 2013-04-09

Wojciech Woźniak – fotograficzne Sentymenty

Od 5 kwietnia w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy można oglądać wystawę fotografii Wojciecha Woźniaka pt. Sentymenty. Autor od kilku miesięcy fotografował Bydgoszcz aparatem otworkowym dzięki czemu powstało kilkadziesiąt wyjątkowych zdjęć.

Wojciech Woźniak, „Basen” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Woźniak, „Basen” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Sentymentach Wojtka Woźniaka wyraźnie dominuje nuta autobiograficzna. Są one wyrazistą próbą zmierzenia się z upływem czasu tak na poziomie osobistym jak i cywilizacyjnym. Obrazy otworkowe charakteryzuje naturalna miękkość i łagodność konturów, są oniryczne i bajkowe. Tymczasem Wojtek kieruje swoją dziurkę ku wspomnieniom z miejsc swej młodości, które jego pamięć przechowała w postaci zapewne dość idyllicznej jak np: kąpielisko czy sztuczne lodowisko.

Okazuje się, że fotografie tych miejsc są obrazami cywilizacyjnej zapaści: ruiny i chaosu; tak jakby Wojtek postanowił pozbyć się sielskich złudzeń nawarstwionych we wspomnieniach.Wojtek nieśpiesznie przesącza czas i przestrzeń przez dziurkę swej drewnianej skrzynki, pozwalając by świat przedstawił się sam w swej elementarnej formie. Czarno białe negatywy wielkoformatowe odbija później w bezpośrednim kontakcie z papierem fotograficznym bez udziału powiększalnika i bez żadnych manipulacji. W dzisiejszych czasach trzeba odwagi by stworzyć zwyczajnie piękne fotografie…

Pisze w tekście do katalogu wystawy Bogdan Konopka

Wojciech Woźniak urodził się 5 maja 1964 r. w Bydgoszczy. Jest fotografikiem i muzykiem, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1996 roku jest fotografem w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W latach 1995-2005 współorganizował Przegląd Fotografii Bydgoskiej (BWA, Bydgoszcz). Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, m.in. Outside-Inside (Młyny Rothera, Wyspa Młyńska, Bydgoszcz, 2006) oraz uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i na świecie. Ważne cykle prac: Krótka opowieść o miłości i tęsknocie (2001), Ogrody wyobraźni (2004), Droga (1997-2005), Pamiątki (2005) i Przybysz (obecnie realizowany). Współzałożyciel i basista zespołów muzycznych: Variete i The Cyklist.

Wojciech Woźniak, Sentymenty
Wernisaż: 5 kwietnia 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 28 kwietnia 2013 roku
Galeria Miejska bwa
ul. Gdańska 20
Bydgoszcz

Dodaj komentarz