• 2013-04-09

Wojciech Górecki powraca na Zakakukazie

3 kwietnia nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się Abchazja, zamykająca cykl, którego autorem jest Wojciech Górecki.

Wojciech Górecki, „Abchazja”, wyd. Czarne (źródło: materiały prasowe)

Wojciech Górecki, „Abchazja”, wyd. Czarne (źródło: materiały prasowe)

Abchazja ma swoje terytorium, granice i obywateli. Prezydenta, premiera, parlament i armię. Centralna Komisja Wyborcza organizuje wybory, poczta emituje znaczki. Trzydziestoletni helikopter Abchaskich Linii Lotniczych wozi pasażerów z Suchumi do wysokogórskiego Pschu, a obywateli informują agencja Apsnypress, telewizja, radio, gazety, internet.

Wojciech Górecki jest jedną z nielicznych osób, które miały okazję obserwować, jak w ciągu dwudziestu lat rodzi się, rozwija i chyli ku upadkowi abchaskie parapaństwo o spornych granicach i niejasnym statusie. Polska nie uznaje Abchazji, uważając ją za część Gruzji. Tego samego zdania jest reszta świata – z wyjątkiem Rosji, Nikaragui, Wenezueli, Nauru, Vanuatu i Tuvalu. Uznanie Abchazji i coraz liczniejszych państw o podobnej genealogii zrodziłoby dziesiątki nowych konfliktów i wywróciło do góry nogami międzynarodowy ład…

Abchazja zamyka kaukaski tryptyk Wojciecha Góreckiego, rozpoczęty Planetą Kaukaz i Toastem za przodków.

Wojciech Górecki, ur. w 1970 roku w Łodzi. Zadebiutował w 1986 roku na łamach Sztandaru Młodych. Współpracował m.in. z Gazetą Wyborczą, Życiem Warszawy, Rzeczpospolitą, Więzią, Res Publicą Nową i Tygodnikiem Powszechnym. Członek zespołu redakcyjnego Tygla Kultury, stały współpracownik Nowej Europy Wschodniej. Współautor filmu dokumentalnego Boskość Stalina w świetle najnowszych badań (TVP 1998).

Wojciech Górecki, Abchazja
Wydawnictwo Czarne, premiera: 3 kwietnia 2013 r.

Dodaj komentarz