• 2013-04-09

33, 43 i 44 – Europejski Port Literacki i jego liczby

18 to nie jedyna wiodąca liczba tegorocznego Europejskiego Portu Literackiego Wrocław. Są jeszcze: 33, 43 i 44. Co się za nimi kryje? Co oznacza liczba 3 w ramach Nowych sytuacji?

Europejski Port Literacki Wrocław 2013, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Europejski Port Literacki Wrocław 2013, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

33. Piosenki na papierze to nowa seria Biura Literackiego, którą inaugurują książki Lecha Janerki (Śpij Aniele mój / Bez kolacji), Krzysztofa Grabaża Grabowskiego (Na skrzyżowaniu słów) i Bartka Fisza Waglewskiego Warszafka płonie. Wydania tekstów rodzimych bardów już okrzyknięte zostały wydawniczym wydarzeniem zimy w Polsce.

Z okazji premier podczas Portu specjalne koncerty, każdy o godz. 21.00. 19 kwietnia Lech Janerka, 20 kwietnia Strachy na Lachy, 21 kwietnia Kim Nowak. W sobotę o godz. 22.30 debata Muzyka słowa prowadzona przez Dariusza Bugalskiego z radiowej Trójki z udziałem redaktorów tomów: Wojciecha Bonowicza, Krzysztofa Gajdy i Filipa Zawady.

Obchody ważnych jubileuszy to od trzech lat nieodłączna część Portu. 70. urodziny Bogusława Kierca i Ryszarda Krynickiego wpisują się w podobne działania związane z 90. urodzinami Tadeusza Różewicza i 80. Krystyny Miłobędzkiej. Prowadzony przez Stanisława Beresia wieczór 19 kwietnia połączony będzie z czytaniami premierowych książek.

W serii 44. Poezja polska od nowa współcześni twórcy przygotowują książkę z 44 niekanonicznymi wierszami wybitnych autorów. W tym roku na festiwalu odbędzie się spotkanie wokół wydanych w tym sezonie książek klasyków: Jarosława Iwaszkiewicza, Bolesława Leśmiana oraz Leopolda Staffa.

Trójca literackich tytanów, dla wielu znawców najwybitniejszych twórców swego czasu, a jednak odczytywanych zbyt powierzchownie i uwięzionych w kanonie lektur szkolnych. Spotkanie w sobotę 20 kwietnia o godz. 19:30 poprowadzi profesor Aleksander Nawarecki, który 44 określa mianem najciekawszej, najbardziej osobistej i żywej spośród współczesnych antologii poetyckich.

Wielkie, pobrudzone, zachwycone zwierzę to tom wierszy Iwaszkiewicza według Jacka Dehnela, z którego wg Pawła Kozioła wyłania się interesujący obraz Iwaszkiewicza jako poety niespójnego, który jest naraz wybitny i nieznośny.

Jacek Gutorow w Z tamtej strony ciszy proponuje lekturę Leśmiana ’w’ Leśmianie, ‘za’ Leśmianem, a nawet (czemu nie?) wbrew Leśmianowi. Wyszedłem szukać to wynik poszukiwań Justyny Bargielskiej w obrębie twórczości Leopolda Staffa, dowód na to, że poeta trzech pokoleń stanowi liryczny punkt odniesienia dla czytelników współczesnych.

Europejski Port Literacki
19-21 maja, Wrocław

Dodaj komentarz