• 2013-04-09

Dni Dizajnu w Stalowej Woli

Od 26 do 28 kwietnia w Stalowej Woli potrwają Dni Dizajnu pod hasłem Dizajn w przestrzeni moderny. 

Dni Dizajnu w Stalowej Woli (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dni Dizajnu w Stalowej Woli (źródło: materiały prasowe organizatora)

Unikalne, modernistyczne miasto Stalowa Wola jest doskonałym miejscem działań, których celem jest obudzenie świadomości i wrażliwości na nowoczesną sztukę. Zaprojektowana zgodnie z zasadami przedwojennej urbanistyki i zbudowana od podstaw Stalowa Wola była jedną z największych inwestycji gospodarczych II Rzeczypospolitej. Do dziś urzeka nowoczesnymi rozwiązaniami urbanistycznymi i przemyślaną architekturą.

Budowniczym miasta udało się połączyć nowoczesność i funkcjonalność z dekoracyjnością stylu art déco. Jest więc czymś oczywistym, że władze i instytucje kulturalne miasta uznawanego za ikonę modernizmu promują dziś dobre wzornictwo i rozwiązania architektoniczne, staranne kształtowanie przestrzeni, przemyślane użycie materiałów, kreatywne, świadome i nowoczesne podejście do otoczenia.

Ważne miejsce w tej działalności zajmuje Muzeum Regionalne, którego aktywność kulturotwórcza i edukacyjna jest dziś wizytówką Stalowej Woli.

W dniach 26-28 kwietnia 2013 Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza na pierwszą edycję Dni Dizajnu. Wydarzenie to ma na celu popularyzację wśród mieszkańców Stalowej Woli współczesnego designu, wzornictwa i architektury modernistycznej. Organizatorzy liczą również na zainteresowanie przedsięwzięciem mieszkańców innych regionów kraju zainteresowanych architekturą i sztuką.

Podczas Dni Dizajnu – Dizajn w przestrzeni moderny – przypomnimy niepowtarzalne założenia urbanistyczne i architekturę tego przemysłowego miasta, które do dnia dzisiejszego z powodzeniem spełniają funkcje określone przez twórców i wpływają na jakość życia mieszkańców. Chcemy też zwrócić uwagę na znaczenie designu w naszym otoczeniu, bo przecież wzornictwo to nic innego jak świadome projektowanie otaczającej nas przestrzeni

– wyjaśnia Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego

Stalowa Wola chce promować dobre wzornictwo, świadome kształtowanie przestrzeni, nowoczesne podejście do otoczenia i przedmiotów codziennego użytku. Chce też zachęcić mieszkańców miasta do dialogu na temat roli wzornictwa w życiu codziennym. Do spojrzenia na otaczającą ich przestrzeń i dostrzeżenia pozytywnych aspektów życia w modernistycznym mieście. Zdaniem organizatorów Dni Dizajnu musimy nauczyć się korzystać z dobrych rozwiązań projektowych zarówno w skali pojedynczego przedmiotu, jak i przy kształtowaniu przestrzeni miejskiej.

W ramach Dni Dizajnu odbędą się wystawy współczesnego designu (Nieświadomość zbiorowa, Kto ty jesteś?, Ilustrowany elementarz dizajnu), warsztaty dla studentów szkół projektowych, panel dyskusyjny, wykłady, warsztaty dla dzieci i dorosłych, a także liczne wydarzenia towarzyszące.

Dni Dizajnu – Dizajn w przestrzeni moderny
26-28 kwietnia 2013 r.
Regionalne Muzeum, ul. Sandomierska 1
Stalowa Wola

Dodaj komentarz